Tag oszustwa
Rozmiar czcionki
- Uwaga na oszustwa na portalach sprzedażowych – zachowaj ostrożność przy zakupach i sprzedaży Aby uniknąć utraty pieniędzy oraz nieprzyjemnych sytuacji, przypominamy o kilku zasadach bezpieczeństwa, które powinny być przestrzegane przez wszystkich użytkowników internetowych serwisów sprzedażowych.
- Prawidłowe reakcje seniorów uchroniły ich oszczędności Policjanci na co dzień prowadzą działania profilaktyczne wśród seniorów ukierunkowane na ich bezpieczeństwo, zarówno bezpośrednie jak i te pośrednie, jakimi są m.in. oszustwa „na legendę”. W obliczu poniedziałkowych zdarzeń działania te okazują się skuteczne, co bardzo cieszy policjantów. Seniorzy z Lidzbarka Warmińskiego nie dali się oszukać, kiedy dzwonili do nich oszuści podający się za policjantów.
- Jak nie zostać mułem finansowym? Oszustwa finansowe ciężko rozpoznać na pierwszy rzut oka. Mogą to być oferty, które wydają się niezwykle atrakcyjne i gwarantują szybki zysk bez większego wysiłku. Skonstruowane są tak, aby zwabić jak największą liczbę osób.
- Fałszywe domeny – jak nie dać się oszukać? Podejrzanie niska cena, brak kontaktu do biura obsługi klienta, skrajne opinie o sklepie wystawione przez innych użytkowników – wszystkie te rzeczy powinny zwrócić Waszą uwagę i skłonić do sprawdzenia, czy nie trafiliście na fałszywą domenę, która podszywa się np. pod znany sklep internetowy.
- Uwaga na możliwe oszustwa w związku z sytuacją powodziową! Fałszywe wiadomości rzekomo od RCB, przejęcia kont na social mediach i fałszywe zbiórki - to tylko niektóre z możliwych oszustw w związku z występującą sytuacją powodziową. Zapoznaj się z zaleceniami przygotowanymi przez Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, aby uniknąć tych zagrożeń.
- Ostrzegamy przed oszustwami w inwestowaniu w kryptowaluty Nie ma zysków bez ryzyka, a w tym przypadku ryzyko jest bardzo wysokie! Rzekome „ułatwienia” w inwestowaniu na rynkach kryptowalut lub na rynkach Forex, wykorzystują przestępcy, którzy oferują pośrednictwo w takich inwestycjach.
- Bankowcy dla cyberedukacji: chroń swoją tożsamość Cyberprzestępcy masowo wykradają nasze poufne dane. Jeżeli ktoś proponuje Ci instalację zdalnego pulpitu, prosi o zainstalowanie czegoś w Twoim telefonie, nie daj się nabrać – to próba oszustwa. W dobie rosnącej liczby cyberataków, zachowanie ostrożności i świadomości zagrożeń jest kluczowe dla ochrony prywatnych danych i bezpieczeństwa w sieci.
- Oszustwa na weryfikację profilu - na co uważać i jak reagować? Zakładając konta w mediach czy serwisach społecznościowych coraz częściej widzimy możliwość zweryfikowania profilu. Co to takiego? Weryfikacja profilu to nic innego jak potwierdzenie jego autentyczności. Innymi słowy – sprawdzenie i potwierdzenie, że to Ty jesteś właścicielem danego konta.
- Chrońmy się przed oszustami na wakacyjne apartamenty i kwatery! Wakacje trwają na dobre. Planując zasłużony wypoczynek trzeba również chronić się przed oszustami, a ci nie próżnują. Uważajmy na nieprawdziwe oferty i „super okazje”, które mogą okazać się bardzo kosztowne. Takie oszustwo polega na umieszczaniu w Internecie na spreparowanych stronach internetowych: fałszywych ogłoszeń o miejscach noclegowych w atrakcyjnych lub zaniżonych cenach, kuszących znakomitą lokalizacją, zdjęciami wspaniałych apartamentów i domów wakacyjnych. Oszuści mogą podszywać się także pod właścicieli istniejących nieruchomości, próbując wyłudzić zaliczki za rezerwację miejsc noclegowych.
- Bankowcy dla Cyberedukacji: Spoofing – czy to na pewno telefon z banku? Czy wiesz, że oszuści podszywają się pod pracowników banków? Zdarza się nam korzystać z ofert, do których bank przekonał nas telefonicznie. Takie czasy – reklama dźwignią handlu. Ale czy to był na pewno telefon z banku? A jeśli nie?
- Oszukiwali metodą „na pracownika banku”. Mieszkańcy regionu stracili swoje oszczędności Jeśli osoba podaje się za pracownika banku lub funkcjonariusza mówiąc, że oszczędności na twoim koncie są zagrożone, rozłącz się. Zachowaj szczególną ostrożność podczas rozmów przez telefon i za pomocą komunikatorów internetowych. Jeśli ktokolwiek każe zainstalować ci jakąś aplikację na telefon celem zarobkowania lub ochrony twoich pieniędzy, nie rób tego. Oszuści zrobią wszystko, by okraść cię.
- Inwestujesz? Daj sobie czas. Sprawdzaj, czytaj, pytaj! UOKiK ostrzega przed fałszywymi inwestycjami. Uważaj – oszuści uwiarygadniają reklamy scamów fałszywymi wizerunkami znanych osób. Włącz się w akcję UOKiK!
- Uwaga!!! Przestępcy podszywają się pod funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości Otrzymujemy sygnały, że oszuści, dzwoniąc z numerów należących do Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zaczynających się prefiksem 47, wyłudzają pieniądze od pokrzywdzonych lub nakłaniają do określonego zachowania np. przekazania informacji czy zainstalowania szkodliwej aplikacji.
- W ciągu dwóch dni stracili blisko 350.000 złotych. Nie daj się oszukać! Tylko w ciągu dwóch ostatnich dni czterech mieszkańców Warmii i Mazur straciło blisko 350.000 złotych. Oszuści wykorzystując metodę tzw. "spoofingu", podszywając się pod pracowników banku, pozbawili pokrzywdzonych oszczędności życia. Policjanci alarmują i ostrzegają - wszelkie telefoniczne prośby o przelanie pieniędzy, należy zweryfikować osobiście w swoim banku.
- Oszustwa na tzw. doradców inwestycyjnych Informujemy, że pomimo nieustannej edukacji i działań ostrzegawczych podejmowanych przez sektor finansowy nadal obserwujemy ataki oszustów tzw. DORADCÓW INWESTYCYJNYCH na klientów. Ostrzegamy, oszuści nie ustępują i kontaktują się z osobami, które przy pierwszym kontakcie nie były zainteresowane inwestycją. Oszuści ponawiają kontakt i używając socjotechniki informują o rzekomo zainwestowanych pieniądzach w imieniu klienta.
- Oszustwa metodą „na wnuczka" Oszuści "na wnuczka" i "na policjanta" wciąż oszukują starsze osoby. Wyłudzają pieniądze od naszych babć, mam, cioć, dziadków, ojców i wujków. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych przed osobami podszywającymi się pod członków rodziny czy policjantów. Nie pozwólmy, aby nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia.
- Uwaga! Przestępcy podszywają się pod policjantów CBŚP za pomocą poczty e-mail W ostatnim czasie odnotowujemy dużą ilość prób oszustwa, gdzie za pośrednictwem poczty e-mail przestępcy podszywają się pod policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji. Nie odpowiadajmy na tego typu wiadomości oraz nie przekazujmy osobom nieznanym naszych danych osobowych, informacji umożliwiających zdalny dostęp do konta bankowego, kodów BLIK, danych z karty kredytowej, jak również kryptowalut i gotówki. Ponadto nie klikajmy w podejrzane linki, w szczególności przesyłane za pomocą poczty elektronicznej. Jeśli otrzymaliśmy tego typu wiadomość to jest to próba oszustwa. Zachowajmy wzmożoną czujność i ostrożność!
- Uważaj na fałszywe oferty na legalnych platformach sprzedażowych, oferujące towary za darmo pod warunkiem, że klient sam opłaci kuriera! Komenda Główna Policji, Związek Banków Polskich, Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP oraz Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości ostrzegają!
- Oszustwa „na węgiel”. Przeczytaj i nie daj się oszukać Sezon grzewczy trwa. Niestety jest to okazja dla oszustów. Przestępcy stosują różne metody działań – zamieszczają w Internecie oferty węgla od nieistniejących firm, pobierają zaliczki i znikają, a nawet sprzedają pomalowane na czarno kamienie. Wszystko po to, aby wyłudzić pieniądze od osób chcących zakupić opał.
- Ostrzeżenie w sprawie procederu oszustw „na kuriera” za granicą Komenda Główna Policji oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzegają przed narastającym procederem oszustw metodą „na kuriera”. W popularnych serwisach z ogłoszeniami przestępcy coraz częściej oferują pracę w charakterze kuriera za granicą, zwłaszcza w Niemczech.