Tag bezpieczeństwo seniorów
Rozmiar czcionki
- #JestemTuCZEKAM – co zrobić, aby zapobiec zaginięciu seniora? Liczba seniorów w naszym społeczeństwie stale wzrasta. Często są to osoby wymagające naszej doraźnej lub stałej opieki. Na problemy związane z poruszaniem się, nakładają się też inne trudności, związane z chorobami typowymi dla wieku zaawansowanego. Mogą one powodować zaburzenia pamięci i orientacji, a w konsekwencji doprowadzić do sytuacji zagrażającej życiu, np. w przypadku zaginięcia takiej osoby. W kolejnej odsłonie kampanii społecznej #JestemTuCZEKAM zainicjowanej przez Komendę Główną Policji postaramy się dostarczyć Państwu informacji i wskazówek, które mogą zapobiec tym tragicznym zdarzeniom.
- Dzięki reakcji świadka i interwencji policjantów 84-latka bezpiecznie dotarła do rodziny Jest zima, więc temperatury powietrza są niskie i szczególnie niebezpieczne dla osób przebywających długo poza domem. Natomiast drogi – szczególnie te rzadziej uczęszczane – nie są tak łatwe do pokonania. Dlatego gdy pewna mieszkanka Kraszewa zauważyła na jednej z takich dróg samotnie idącą seniorkę, zaniepokoiła się, zareagowała i powiadomiła służby ratunkowe. Dzięki takiej postawie zgłaszającej i pomocy policjantów, seniorka bezpiecznie trafiła pod opiekę rodziny.
- Webinarium CEDUR „Bezpieczny senior - jak nie dać się oszukać w Internecie”. W dniu 22 stycznia 2024 roku odbędzie się bezpłatne webinarium skierowane do seniorów oraz osób opiekujących się seniorami, czyli najbardziej narażonych na działania cyberprzestępców podszywających się pod pracowników Urzędu KNF oraz innych instytucji finansowych.
- Spotkanie policjantów z seniorami „Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności” - to projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, skierowany do osób pokrzywdzonych przestępstwem, w szczególności do seniorów, jako grupy, która jest najbardziej narażona na skutki oszustw m.in. „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na wypadek”. W projekcie partnerskim biorą udział funkcjonariusze z Komend Wojewódzkich Policji w Rzeszowie, Białymstoku, Lublinie, Gorzowie Wielkopolskim oraz Olsztynie. Założenia projektu podejmują problematykę związaną ze zorganizowaną przestępczością o charakterze międzynarodowym przeciwko mieniu, na tzw. legendę. Głównym celem jest upowszechnianie wiedzy na temat specyfiki oszustw metodą na „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na wypadek”.