BEZPIECZNA WYCIECZKA AUTOKAREM
Aby podróż autokarem należała do udanych należy pamiętać o spełnieniu kilku warunków, które podajemy niżej:
Przed wyjazdem dziecka autokarem na ferie, wycieczkę, sprawdź, kto i gdzie organizuje jego wyjazd i pobyt. Dowiedz się czy ktoś ze znajomych nie wysłał na wakacje swojej pociechy korzystając z usług tego samego przewoźnika.
ZAPAMIĘTAJ!!! – NIŻSZA CENA WYNAJĘCIA AUTOKARU NA WYCIECZKĘ NIE POWINNA DECYDOWAĆ O WYBORZE PRZERWOŹNIKA.
Przed wyjazdem dziecka autobusem, poproś o skontrolowanie pojazdu i jego kierowcy przez policjantów ruchu drogowego. Najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem, osobiście lub telefonicznie skontaktuj się z dyżurnym najbliższej jednostki Policji. Policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wymagane dokumenty.
ZAPAMIĘTAJ!!! – JEŻELI MASZ UZASADNIENIE PODEJRZENIE, CO DO KIEROWCY (BEŁKOTLIWA MOWA, WYCZUWALNA WOŃ ALKOHOLU) LUB STANU TECHNICZNEGO POJAZDU (POPĘKANE SZYBY, ŁYSE OPONY, WYCIEKI PŁYNÓW EKSPLOATACYJNYCH itp.) NATYCHMIAST WZYWAJ POLICJĘ !
Nad właściwym przebiegiem podróży powinni czuwać opiekunowie wycieczki. W przypadku wycieczek autokarowych z reguły jeden opiekun przypada na 15 osób. Miejsce przy drzwiach autobusu muszą zająć osoby dorosłe. Kierownik wycieczki zajmuje miejsce obok kierowcy.
Przejścia w autokarze powinny być wolne, co umożliwia szybkie opuszczenie pojazdu w razie ewakuacji (wszystkie bagaże należy ulokować na półkach lub bagażniku autokaru).
ZAPAMIĘTAJ!!! – W PRZEJŚCIACH AUTOBUSU NIE MOGĄ ZNAJDOWAC SIĘ DODATKOWE MIEJSCA SIEDZĄCE, A W CZASIE JAZDY DZIECI NIE MOGĄ SPACEROWAĆ PO AUTOBUSIE, STAWAĆ NA SIEDZENIACH, MIĘDZY SIEDZENIAMI I WYCHYLAĆ SIĘ PRZEZ OKNA. JEŻELI AUTOBUS JEST WYPOSAŻONY W PASY BEZPIECZEŃSTWA PRZEWOŻONE W NIM DZIECI MUSZĄ MIEĆ JE ZAPIĘTE.
Ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa podróżnych ma przestrzeganie przepisów o czasie pracy kierowcy. W trakcie jazdy należy organizować kilkunastominutowe przerwy na odpoczynek. Postoje te powinny być wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych. tj. na oznakowanych parkingach. W przypadku wycieczek wielogodzinnych przerwy należy organizować częściej, a przynajmniej raz zarządzić dłuższą przerwę - około jednej godziny na posiłek.
ZAPAMIĘTAJ!!! – PO KAŻDEJ PRZERWIE W PODRÓŻY SPRAWDZIĆ STAN LICZEBNY DZIECI
Opiekunowie wycieczki są współodpowiedzialni za bezpieczeństwo przewożonych dzieci.
W SYTUACJI, GDY KIERUJĄCY AUTOKAREM ŁAMIE ELEMNTARNE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA (PRZEKRACZA DOZWOLNĄ PRĘDKOŚĆ, WYPRZEDZA NA TRZECIEGO, ROZMAWIA PRZEZ TELEFON KOMÓRKOWY itp.) NIE BĄDŹ BIERNYM OBSERWATOREM JEGO POCZYNAŃ – ZDECYDOWANIE ZWRÓĆ MU UWAGĘ. JEŻELI PO PODRÓZY MASZ ZASTRZEŻENIA DO ZACHOWANIA KIEROWCY KONIECZNIE PRZEKAŻ JE PRZEWOŹNIKOWI.
Dojeżdżając do miejsca przeznaczenia należy odpowiednio wcześniej poinformować dzieci o przygotowaniu się do wyjścia. Opiekunowie powinni zadbać, aby dzieci nie wybiegały spoza autokaru i po zakończeniu podróży w bezpiecznie poruszały się jako piesi.
Lidzbarscy policjanci w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych, przed wyjazdem dzieci w podróż sprawdzą stan techniczny autokarów, jak i stan trzeźwości kierowcy oraz nauczycieli i opiekunów, pod opieką których wypoczywać będą dzieci.
Prosimy o kontakt telefoniczny, najlepiej na tydzień przed planowanym wyjazdem pod nr.: 47 732 7243 st. asp. Danielem Chomej lub Naczelnikiem Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego podinsp. Jolantą Wójcik 47 732 7240
- Dane o badaniu technicznym
- Dane techniczne
- Informacje o polisie OC