Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zmień opony na zimowe - przygotuj swoje auto do jazdy i zadbaj o bezpieczeństwo

Mamy jesień, ale zdarza się o tej porze roku, że pogoda niejednokrotnie bywa zdradliwa i lubi zaskakiwać. Spodziewany spadek temperatury, śliska nawierzchnia, pojawiający się na drodze śnieg i lód, to warunki które wymagają zwiększonej ostrożności na drodze i przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa, w tym właściwego przygotowania pojazdu do jazdy. Zanim wyjedziemy na drogę zadbajmy o sprawne, gotowe do jazdy auto bez oszronionych szyb i własne dobre samopoczucie.

Okres jesienno-zimowy, to częste zmiany pogody i temperatur. Rano jeszcze jest ciemno, a późnym popołudniem szybko zapada zmrok i widoczność na drodze znacznie się pogarsza. Takie warunki atmosferyczne wymagają od kierujących większego skupienia i uwagi na drodze. W każdej chwili, zwłaszcza poza miastem, może wybiec na drogę zwierzyna leśna bądź pojawić się pieszy idący poboczem.

Problemem może okazać się temperatura, która zaczyna spadać poniżej zera. Przy niewielkich opadach i niskiej temperaturze na drodze szybko pojawia się lód, a pokryta lodem nawierzchnia drogi może stanowić poważne zagrożenie dla kierujących. To ostatni dzwonek dla tych, którzy jeszcze nie wymienili opon z letnich na zimowe. Niezmienione opony pojazdu na zimowe, przy oblodzonej nawierzchni i drodze pokrytej śniegiem stanowi zagrożenie spowodowania zdarzenia drogowego.

Obniżona temperatura, a do tego niesprawny system grzewczy pojazdu, to także problem z zamarzniętymi pokrytymi lodem szybami. Śpieszący się, często wyjeżdżający na ostatnią chwilę kierowcy często zapominają o podstawowym przygotowaniu pojazdu do drogi. Nie dbają o dobrą widoczność w swoich autach i często w okresie zimowym poruszają się z nie do końca oczyszczonymi szybami. Wczesna pora wyjazdu, czy powroty późnym popołudniem wiążą się z pogorszeniem widoczności z uwagi na zmrok, który o tej porze panuje. Po co dodatkowo utrudniać sobie widoczność i narażać na niepotrzebny stres. Pokryte szronem lub zaparowane szyby mogą również stanowić przyczynę zdarzeń drogowych.

Kierowco zanim wyjedziesz na drogę, zadbaj o wygląd i sprawność swojego auta. Dokonaj przeglądu pojazdu, wymiany opon, napraw niesprawne układy hamulcowe, grzewcze. Nie czekaj, aż zima Cię zaskoczy. Zadbaj o bezpieczeństwo własne i innych użytkowników drogi, nie bądź zagrożeniem, którego sam chciałbyś uniknąć.

Przypominamy!

Pieszego poruszającego się po zmroku poza terenem zabudowanym obowiązuje posiadanie elementów odblaskowych umieszczonych w miejscu widocznym dla innych użytkowników drogi. Zdarza się, że chwila nieuwagi na drogach miasta, również może doprowadzić do niebezpiecznej w skutkach sytuacji drogowej. Dotyczy to głównie pieszych i rowerzystów, którzy w zderzeniu z pojazdami mają nikłe szanse na przeżycie, niejednokrotnie doznając trwałego uszczerbku na zdrowiu, a nawet tracąc życie.

Pamiętajmy, że pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed nadjeżdżającym pojazdem. Kierowco, dojeżdżając do przejścia dla pieszych zwolnij i zwróć uwagę czy żaden pieszy nie zmierza na pasy. Czasem lepiej wcześniej zatrzymać się przed pasami i upewnić czy nikogo nie ma w pobliżu, tak by nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo i nie wywoływać niepotrzebnych zdarzeń drogowych.

Powrót na górę strony