Jeśli wypoczynek to bezpieczny – akcja informacyjno-edukacyjna „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” na plaży miejskiej nad jeziorem Wielochowskim
Zaczęły się wakacje. Czas wypoczynku i zabaw. Rodzice, dziadkowie, ciocie i wujkowie będą spędzać ten czas z dziećmi w większości nad akwenami. Jak zadbać o wspólne bezpieczeństwo oraz jak udzielić niezbędnej pierwszej pomocy osobie, która tego potrzebuje? W sobotę uczyli tego plażowiczów lidzbarscy policjanci oraz strażacy.
„Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” – policyjna akcja, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa osób wypoczywających na wodach i terenach przywodnych. W sobotę (25.05.2022 r.) od godziny 12:00 w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Lidzbarku Warmińskim na plaży miejskiej przy jeziorze Wielochowskim lidzbarscy policjanci poprzez działania informacyjno-edukacyjne przekazali plażowiczom szereg zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą oraz prawidłowe reakcje na sytuacje zagrażające życiu i zdrowiu. W działaniach brali udział również lidzbarscy strażacy, których ćwiczenia ratownicze na wodzie mogli oglądać plażowicze. Funkcjonariusze służb uczyli zarówno dzieci jak i dorosłych prawidłowego wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, której umiejętność może uratować życie. Dzieci otrzymywały od policjantów wakacyjne upominki.
Pamiętajmy! Bezpieczny wypoczynek zależy przede wszystkim do nas samych! Przypominamy, że niezależnie od wieku w jakim jesteśmy niesienie pomocy innym osobom w sposób prawidłowy może uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie.
Aby zwiększyć swoje bezpieczeńswto wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad:
- Nigdy nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu!
- Wybierajmy do kąpieli miejsca do tego przeznaczone, odpowiednio oznakowane, w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.
- Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych, bo może się to skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Skoki „na główkę” w takich miejscach są zabronione! Pamiętajmy, że dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
- Nie wchodźmy do wody po dłuższym pobycie na słońcu. Przed wejściem do wody stopniowo przyzwyczajajmy nasz organizm do zmiany temperatury - unikniemy wstrząsu termicznego.
- Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, nie zapominajmy o asekuracji!
- Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
- Dzieci powinny bawić się w wodzie wyłącznie pod opieką dorosłych.
- Zwróćmy uwagę na osoby znajdujące się obok nas – ktoś może potrzebować naszej pomocy. Pamiętajmy jednak, aby udzielając pomocy zadbać o własne bezpieczeństwo.
(bsz)