Aktualności

Wjechał w bariery przy drodze krajowej, był pijany

Jazda pod wpływem alkoholu to brak odpowiedzialności, a każdy nietrzeźwy kierowca na drodze to potencjalny sprawca ludzkiego nieszczęścia. Mimo, że policjanci stale apelują o rozsądek i przestrzeganie przepisów, nie brakuje kierowców jeżdżących na „podwójnym gazie”. Jak skrajnie niebezpieczne jest kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu przekonał się 35-letni mieszkaniec Lidzbarka Warmińskiego. Siła uderzenia w bariery energochłonne była tak duża, że z pojazdu wypadł silnik.

W niedzielę (29.05.2022 r.) po godzinie 18:00 w Lidzbarku Warmińskim, na drodze krajowej 51 doszło do zdarzenia drogowego. Pracujący na miejscu policjanci ustalili, że 35-letni kierujący samochodem osobowym marki Audi na ul. Olsztyńskiej w Lidzbarku Warmińskim, jadąc w kierunku centrum miasta, stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwległy pas ruchu, a następnie uderzył w bariery energochłonne. Mężczyzna jechał sam, nie odniósł żadnych obrażeń. Badanie stanu trzeźwości kierującego wykazało ponad 2,8 promila alkoholu w jego organizmie. Policjanci zatrzymali prawo jazdy 35-latka oraz dowód rejestracyjny pojazdu. W niedługim czasie kierujący odpowie za popełnione wykroczenie naruszenia przepisów o ruchu drogowym oraz przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Na czas trwania policyjnych czynności oraz usunięcia pojazdu w miejscu zdarzenia wprowadzony został ruch wahadłowy.

Przypominamy

Spożycie nawet małej ilości alkoholu negatywnie wpływa na nasze umiejętności prowadzenia samochodu powodując znaczne obniżenie koncentracji i kłopoty z oceną odległości, czy oszacowaniem ryzyka na drodze. Przekłada się to na trudność w utrzymaniu stabilnego toru jazdy, a często również na brawurę.

Za przestępstwo prowadzania pojazdów w stanie nietrzeźwości grozi:

  • grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 2 lat (Jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za to przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat),
  • zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat,
  • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł,
  • jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowoduje wypadek, w którym są zabici lub ciężko ranni, trafi do więzienia na minimum 2 lata, a kara nie będzie mogła być zawieszona. Ponadto w takim przypadku sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

(bsz)

  • Miejsce zdarzenia drogowego
    Miejsce zdarzenia drogowego
  • Miejsce zdarzenia drogowego
    Miejsce zdarzenia drogowego
  • Miejsce zdarzenia drogowego
    Miejsce zdarzenia drogowego
Powrót na górę strony