Aktualności

Nie sprzedawajcie alkoholu osobom niepełnoletnim w „Dzień Wagarowicza”

Zgodnie z tradycją już od wielu lat dzień 21 marca obchodzony jest jako „Dzień Wagarowicza”. W tym dniu uczniowie, bez wiedzy i zgody nauczycieli, samowolnie opuszczają teren szkoły, gdzie bez nadzoru i opieki często sięgają po alkohol. Policjanci apelują do właścicieli sklepów, pubów i kawiarni, aby nie sprzedawali alkoholu osobom, które nie ukończyły 18 lat.

„Dzień Wagarowicza” tradycyjnie obchodzony jest w dniu 21 marca. Tego dnia młodzież masowo opuszcza teren szkoły, bez wiedzy i zgody nauczycieli. Uczniowie organizują sobie czas we własnym zakresie. Zdarza się, że będąc poza nadzorem dorosłych, sięgają po alkohol.

Lidzbarscy policjanci już dziś apelują do właścicieli sklepów, pubów i kawiarni, aby nie sprzedawali i nie podawali żadnego alkoholu osobom, które nie ukończyły 18 lat. W „Dzień wagarowicza” różnego rodzaju lokale handlowe i gastronomiczne odwiedzi zapewne wielu młodych ludzi, którzy będą chcieli uczcić ten dzień alkoholem. Zanim sprzedacie go osobie nieletniej pamiętajcie, że alkohol to jedno z największych zagrożeń dotykających dziś młodych ludzi. Często tworzy poważne problemy i zwiększa ryzyko wystąpienia wielu niebezpiecznych sytuacji. Pamiętajmy o tym nie tylko przy okazji „Dnia Wagarowicza”.

Policjanci przypominają, że zgodnie z obowiązującymi przepisami sprzedaż alkoholu nieletnim jest przestępstwem. Sądy karne orzekające w takich sprawach mogą nie tylko ukarać wysoką grzywną, ale także orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były one własnością sprawcy. Ponadto niezależnie od postępowania karnego prowadzone jest postępowanie administracyjne w kierunku cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.

Większość sprzedawców w powiecie piskim to osoby uczciwe, które oprócz roli handlowca stawiają się też w roli obywatela, czy rodzica i zwracają uwagę na to, komu sprzedają alkohol. Pamiętajmy, że w przypadku wątpliwości co do pełnoletności klienta sprzedający lub podający napoje alkoholowe uprawniony jest do żądania okazania dokumentu potwierdzającego wiek nabywcy. Policjanci zwracają jednak uwagę na to, że dowód osobisty osoby niepełnoletniej wygląda tak samo, jak osoby dorosłej, stąd należy zwrócić uwagę na datę urodzenia.

Sprzedaż alkoholu nieletnim to nie tylko przestępstwo, ale także wielka szkoda wyrządzona młodemu człowiekowi, jego rodzicom i najbliższym. Dlatego nie sprzedawajcie i nie podawajcie żadnego alkoholu osobom, które nie ukończyły 18 roku życia.

 

Powrót na górę strony