Aktualności

PODSUMOWANIE DROGOWEGO WEEKENDU W POWIECIE LIDZBARSKIM

Każdy nietrzeźwy kierowca stwarza realne i poważne zagrożenie na drodze i nie ma znaczenia, czy jest to kierowca samochodu, motocykla, roweru czy innego pojazdu. Pijany rowerzysta najpoważniejsze zagrożenie stwarza dla siebie, ponieważ jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, każde zdarzenie drogowe – nawet takie bez udziału innego pojazdu – może przypłacić poważnymi obrażeniami. Dlatego policjanci nie mają taryfy ulgowej wobec tak lekkomyślnych uczestników ruchu drogowego.

W ostatni weekend (tj. 26-29.11.2021 r.) na drogach powiatu lidzbarskiego zatrzymano dwóch kierujących na tzw. „podwójnym gazie”.   

Do obu zdarzeń doszło w sobotę (tj. 27.11.2021 r.). Około godziny 09:40 policjanci prewencji podczas patrolu ulic miasta, będąc na ul. Plac Wolności zauważyli mężczyznę, który wychodząc ze sklepu naruszył obowiązek zasłaniania ust i nosa. Następnie wsiadł na rower i próbował odjechać z miejsca. Został zatrzymany do kontroli drogowej. Już po chwili wiadomo było, że to nie jedyne jego przewinienie. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało, że miał on ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie. Pojazd przekazano osobie wskazanej. Za popełnione wykroczenie z art. 116 §1a kw został pouczony, natomiast za kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości został ukarany mandatem karnym.

Do drugiego zdarzenia doszło około godziny 15:25. Policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierującego Audi A6. Było to w miejscowości Samborek gm. Lubomino. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu u 29-latka wykazało, że miał on ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie. Pojazd przekazano osobie wskazanej. Kierującemu zatrzymano uprawnienia do kierowania. W niedługim czasie odpowie on za swoje zachowanie przed sądem.

Przypominamy !

Osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się takiego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

 

 

 

Powrót na górę strony