Z promilami i bez zdrowego rozsądku
Wypity alkohol potrafi mocno zaszkodzić. Szczególnie tym, którzy po jego wypiciu nie potrafią zachować zdrowego rozsądku i podejmują pod jego wpływem idiotyczne decyzje. Takie jak choćby wsiadanie za kierownicę i włączanie się do ruchu drogowego. Policjanci nie mają pobłażania wobec takich bezmyślnych zachowań i każdego dnia wiele energii poświęcają na to, by eliminować z dróg nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego.
W minioną sobotę (30.05.20) lidzbarscy policjanci ruchu drogowego podczas pełnienia służby na terenie gminy Lubomino zatrzymali do kontroli drogowej kierującego pojazdem m-ki Rover. Po otwarciu drzwi samochodu mundurowi wyczuli zapach alkoholu. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości u 48-latka wykazało blisko promil alkoholu w jego organizmie. Mieszkaniec gminy w takim stanie wracał do domu. Jak twierdził, jego stan był spowodowany tabletką, którą zażył zanim wsiadł za kierownicę pojazdu.
Policjanci uniemożliwili kierującemu dalszą jazdę a jego pojazd przekazali osobie przez niego wskazanej.
Alkohol jest jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych, a nietrzeźwy za kierownicą to przestępca, dlatego funkcjonariusze nie będą tolerować osób, które wsiadły za kierownicę z promilami w organizmie. Pamiętajmy, kierowanie pod wpływem alkoholu może zakończyć się tragicznie dla samych kierujących jak i innych użytkowników dróg
Przypominamy!
Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą nawet 2 lat pozbawienia wolności. Do tego sąd orzeka środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten jest orzekany to 3 lata.
Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się też liczyć z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy dopuściła się takiego czynu. W sytuacji, kiedy osoba po raz kolejny kieruje pojazdem w stanie nietrzeźwości świadczenie pieniężne jest nie mniejsze niż 10 tysięcy złotych.