Nietrzeźwy kierujący i 26-latka, która jechała z prędkością 130 km/h wyeliminowani z ruchu przez lidzbarskich policjantów
Pomimo wielu apeli ze strony Policji, jak też znacznego zaostrzenia konsekwencji prawnych wynikających z kierowania pojazdami pod wpływem alkoholu, policjanci dbając o bezpieczeństwo uczestników ruchu nadal eliminują z dróg nietrzeźwych kierujących. Wczoraj lidzbarscy policjanci zatrzymali kierującego, który zdecydował się na jazdę pod wpływem alkoholu i bez uprawnień do kierowania. Funkcjonariusze wyeliminowali z ruchu także 26-latkę, która przekroczyła prędkość w terenie zabudowanym o 80 km/h.
Wczoraj (17.05.20) policjanci prowadząc działania poszukiwawcze za zaginionym Wacławem Wojdą zauważyli w m. Kochanówka kierującego mitsubishi. Kierowca na widok patrolujących teren policjantów zatrzymał pojazd, a następnie powoli zaczął zjeżdżać ze wzniesienia drogi. Zachowanie kierowcy wzbudziło podejrzenie funkcjonariuszy. Policjanci zatrzymali pojazd do kontroli. Po otwarciu drzwi samochodu policjanci wyczuli wyraźny zapach alkoholu. Po sprawdzeniu stanu trzeźwości 34-latka policjanci ustalili, że mieszkaniec gminy ma ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Policjanci ustalili też, że to nie jedyne przewinienie mieszkańca gminy. Mężczyzna kierował samochodem nie posiadając do tego uprawnień. Policjanci uniemożliwili dalszą jazdę 34-latkowi, a jego pojazd przekazali osobie przez niego wskazanej.
Również wczoraj, kilka minut przed godz. 9.00 policjanci lidzbarskiej drogówki podczas prowadzonych działań „Prędkość” w m. Rogóż wyeliminowali z ruchu 26-letnią kierującą oplem astra. Funkcjonariusze zmierzyli prędkość kierującej i ustalili, że w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h, 26-latka jechała z prędkością 130 km/h. Mieszkanka gm. Barczewo twierdziła, że „nie widziała policjantów, dlatego nie zwolniła”. Policjanci zatrzymali kierującej prawo jazdy i zgodnie z przepisami straci ona uprawnienia do kierowania na 3 miesiące.
Przypominamy, że w przypadku rażącego przekroczenia dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym tj. powyżej 50 km/h, policjant ujawniający takie wykroczenie zatrzymuje kierowcy dokument prawa jazdy. Po przesłaniu go do właściwego starosty zostaje wydana decyzja administracyjna skutkująca zatrzymaniem tego dokumentu za pierwszym razem na 3 miesiące. Jeśli mimo to kierowca dalej będzie prowadzić pojazd bez uprawnień i zostanie zatrzymany, ten okres przedłuży się do 6 miesięcy. Za trzecim razem jazda bez uprawnień zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu. Przestępstwo kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą do 2 lat pozbawienia wolności, wysoką karą finansową oraz utratą prawa jazdy nawet na 15 lat.