Za kilka dni wakacje! Policjanci edukują jak bezpiecznie je spędzić
Okres wakacji i odpoczynku to dla policjantów czas wytężonej pracy. Dbający o nasze bezpieczeństwo funkcjonariusze od wielu lat kontrolują kąpieliska oraz prowadzą działania edukacyjne promujące sposoby na bezpieczny wypoczynek nad wodą.
Czerwiec to miesiąc spotkań z dziećmi i młodzieżą, na których policjanci mówią nie tylko o tym, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą. Omawiają zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, bezpieczeństwa podczas prac polowych. Mówią uczniom o zagrożeniach w sieci i zagrożeniach związanych z zażywaniem dopalaczy czy innych środków odurzających.
Wczoraj (12.06.19) asp. szt. Maciej Zieliński spotkał się z uczniami szkół w Krekolach i Kiwitach. Lidzbarski dzielnicowy opowiedział jak wygląda codzienna służba poszczególnych policjantów i czym się charakteryzuje. Młodzież była zainteresowana rekrutacją do służby oraz codziennymi obowiązkami policjantów. Uczniowie, zainteresowani służbą w formacji dopytywali jak wygląda test sprawności fizycznej i jak wygląda tor przeszkód. Funkcjonariusz przedstawił w jakich dziedzinach należy już w wieku szkolnym kształcić się i podnosić swoje kwalifikacje by ułatwić sobie start podczas rekrutacji do wybranego zawodu.
Spotkanie z policjantem było też okazją do przypomnienia o bezpiecznym zachowaniu podczas zbliżających się wakacji. Policjant omówił tematy związane z bezpieczeństwem nad wodą, w lesie czy np. podczas spędzania wakacji u rodziny na wsi oraz przekazał niezbędne informacje jak należy postępować, gdy spotkamy na swojej drodze agresywne zwierzę.
Policjant rozmawiał z dziećmi na temat zachowania się podczas przechodzenia przez pasy, a także bezpiecznej jazdy w samochodzie. Wytłumaczył dlaczego i jak należy zachować się, gdy zaczepi je obca osoba. Najmłodszym dzieciom funkcjonariusz przypomniał zasady prawidłowego przechodzenia przez jezdnię oraz jak należy się zachować gdy się zgubimy. Dzielnicowy przypomniał też numer telefonu alarmowego 112 oraz w jaki sposób przekazać wiadomość dyspozytorowi. Dzieci i młodzież z chęcią rozmawiały na temat bezpiecznej zabawy nad wodą, podczas domowych zajęć czy bezpiecznych prac polowych.
Na spotkaniu z uczniami starszych klas asp. szt. Zieliński przekazał niezbędne informacje na temat cyberprzemocy. Za pośrednictwem Internetu podajemy swoje dane osobowe. Czasami też, sami nieświadomie publikujemy własne zdjęcia czy podajemy informacje o pracy, szkole lub zainteresowaniach. Dane te mogą być wykorzystane przez nieuprawnione osoby. Konsekwencje cyberprzemocy są poważne, zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży, którzy dopiero budują swoją tożsamość. Naruszenie kształtującego się wizerunku i poniżanie może odbić się na kontaktach społecznych, zdrowiu psychicznym i fizycznym, a nawet zagrażać życiu osób doświadczających tego zjawiska.
Spotkania z dziećmi i młodzieżą to także czas, kiedy policjanci mogą przypomnieć o narzędziu, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożenia Bezpieczeństwa czy aplikacja Moja Komenda – szczególnie przydatna podczas wakacyjnych wyjazdów.