Aktualności

Katyń...Ocalić od zapomnienia

Przedstawiciele Komendy Głównej Policji, Komendy Powiatowej Policji w Lidzbarku Warmińskim i Komisariatu Policji w Ornecie uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających zamordowanego przez sowieckie NKWD w 1940 r. aspiranta policji Józefa Mordala. Przedsięwzięcie zorganizowała społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 w Ornecie.

Zbrodnia Katyńska – tym mianem historycy określają dokonany w 1940 roku przez funkcjonariuszy NKWD akt ludobójstwa, przeprowadzony na polskich jeńcach wojennych – oficerach, podoficerach i szeregowych Wojska Polskiego, Policji Państwowej i innych służb II Rzeczpospolitej. 5 marca 1940 roku Józef Stalin – przywódca ZSRR podpisał rozkaz rozstrzelenia 21 tys. jeńców wojennych, w tym 8 tys. żołnierzy i 6 tys. policjantów. Zamordowani zostali strzałem w głowę i spoczęli w zbiorowych mogiłach w Katyniu, Charkowie i Twerze.

Jednym z nich był właśnie Józef Mordal, aspirant Polskiej Policji Państwowej. Urodzony 23 pażdziernika 1912 r. Do Policji przyjęty 8 kwietnia 1936 r. Po siedmiu miesiącach ukończył Normalną Szkołę Fachową dla Szeregowych Policji Państwowej w Mostach Wielkich. Swoją służbę pełnił w Komendzie Powiatowej w Tarnopolu. Po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku został aresztowany przez NKWD, bo był policjantem. Uwieziony w Ostaszkowie w obozie dla polskich jeńców wojennych. Po rozkazie Stalina o wydaniu wyroku na polskich oficerów i policjantów 5 marca 1940 roku rozpoczęły się egzekucje uwięzionych. Więźniów z Ostaszkowa transportowano do Tweru i tam mordowano strzałem w tył głowy.

  • archiwalne zdjęcie asp. Józefa Mordala archiwalne zdjęcie asp. Józefa Mordala
    archiwalne zdjęcie asp. Józefa Mordala
  • archiwalne zdjęcie asp. Józefa Mordala archiwalne zdjęcie asp. Józefa Mordala
    archiwalne zdjęcie asp. Józefa Mordala
 
Józef Mordal pośmiertnie został awansowany na stopień aspiranta. Ojciec poszukiwał syna przez Czerwony Krzyż bezskutecznie. Rodzina o losach aspiranta dowiedziała się po około sześćdziesięciu latach z list katyńskich. 

W uroczystości upamiętniającej ofiary represji sowieckiego reżimu, uczestniczyła rodzina aspiranta Józefa Mordala, m.in. potomek rodziny kom. Michał Podgórski, na co dzień pracujący w Wydziale Kryminalnym Komendy Głównej Policji.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Ornecie uczcili ofiarę życia aspiranta Józefa Mordala sadząc 29 kwietnia 2010 r. Dąb Pamięci, na stałe wspisując imię i nazwisko policjanta w historię swojej szkoły. Młodzież zaprezentowała też niezwykłe artystyczne i wzruszające przedsięwzięcie, montaż słowno – muzyczny "Katyń...Ocalić od zapomnienia". Uroczystość miała za zadanie kontynuować tradycję i przedstawiać m.in. miejsca związane z historią Policji, sylwetkami policjantów, których postawa może być wzorem służby Polsce i Polakom.

  • spektakl Katyń...Ocalić od zapomnienia
  • spektakl Katyń...Ocalić od zapomnienia
  • spektakl Katyń...Ocalić od zapomnienia
  • uczestnicy spektaklu Katyń...Ocalić od zapomnienia
  • spektakl Katyń...Ocalić od zapomnienia
  • spektakl Katyń...Ocalić od zapomnienia

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 19.87 MB)

Powrót na górę strony