Aktualności

Policjantka spotkała się z młodzieżą

Jak nie wejść w konflikt z prawem? Na czym polega odpowiedzialność karna? Jak bezpiecznie korzystać z Internetu? Jakimi zasadami kierować się by być bezpiecznym na drodze? Jak wygląda codzienna służba policjanta? To tylko część pytań, na które odpowiadał policyjny profilaktyk, który spotkał się z lidzbarską młodzieżą. Młodzi ludzie wkrótce będą podejmować decyzje, które zaważą na ich całym zawodowym życiu.

Policyjny profilaktyk sierż. szt. Katarzyna Chomej cyklicznie organizuje spotkania z młodzieżą szkolną, by oprócz zasad bezpieczeństwa i odpowiedzialności karnej nieletnich porozmawiać także o zasadach rekrutacji do służby w policji oraz przybliżyć zawód policjanta. Tym razem sierż. szt. Chomej spotkała się z uczniami klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 3 i na przykładach z życia, przybliżyła uczniom, czym różni się przestępstwo od wykroczenia oraz doradziła, jak nie wejść w konflikt z prawem.

Spotkanie z młodzieżą było też okazją do przekazania informacji na temat zagrożeń związanych z Internetem. Za pośrednictwem Internetu podajemy swoje dane osobowe. Czasami też, sami nieświadomie publikujemy własne zdjęcia czy podajemy informacje o pracy, szkole lub zainteresowaniach. Dane te mogą być wykorzystane przez nieuprawnione osoby. Konsekwencje cyberprzemocy są poważne, zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży, która dopiero buduje swoją tożsamość. Naruszenie kształtującego się wizerunku i poniżanie może odbić się na kontaktach społecznych, zdrowiu psychicznym i fizycznym, a nawet zagrażać życiu osób doświadczających tego zjawiska.

W dalszej części spotkania policjantka zwracała uwagę na przepisy regulujące poruszanie się pieszych po drogach. Przypomniała jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe i jak należy korzystać z dróg, by być na nich bezpiecznym.

Policyjny profilaktyk przekazała uczniom informacje na temat procesu postępowania kwalifikacyjnego, jego poszczególnych etapów, wymagań oraz miejscu składania dokumentów i terminach przyjęć do policji. Przedstawiła młodzieży, jakie są wymagania, aby zostać policjantem oraz jakie możliwości daje służba w tej formacji. Przekonywała, że praca ta umożliwia kontakt z innymi ludźmi, że jest to zajęcie dla tych, którzy chcą robić w życiu coś pożytecznego, czuć wyjątkowość swojej profesji i mieć stałość zatrudnienia. Uczniowie dowiedzieli się nie tylko o przywilejach mundurowych, ale również o trudach pełnionej przez nich służby. Funkcjonariuszka zaakcentowała, że decydując się na pracę w policji ważna jest chęć niesienia pomocy, empatii, ale również odporność psychiczna, dodając, że od policjantów wymaga się odpowiednich predyspozycji, rzetelności i sumienności.


 

Powrót na górę strony