Aktualności

Zadbajmy razem o bezpieczne wakacje

Okres wakacyjny to szczególny czas dla całej rodziny. Właśnie w lipcu i w sierpniu wielu z nas wyjeżdża na urlop, a dzieci i młodzież spędzają wakacje nad wodą, w górach, czy na koloniach. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia, że często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Wakacyjny spokój, czas wolny i brak doświadczenia niestety dobrze korespondują z zagrożeniami.

Okres letni to czas odpoczynku i zabawy szczególnie dla najmłodszych mieszkańców. Wypoczynek na świeżym powietrzu, zabawy nad wodą a także wyjazdy na kolonie i obozy są częstą formą spędzania czasu wolnego dzieci i młodzieży. W trakcie roku szkolnego policyjny profilaktyk razem z dzielnicowymi licznie odwiedzali w przedszkolach i szkołach dzieci i młodzież całego powiatu, tak by jak najwięcej przekazać im wiedzy o bezpiecznych zachowaniach i nauczyć jak uczniowie mają zachowywać się w sytuacji zagrożenia życia czy zdrowia. To wszystko ma zaprocentować bardziej odpowiedzialnymi zachowaniami dzieci i młodzieży, a także zwiększeniem poczucia bezpieczeństwa ich rodziców i opiekunów.

Jednak my dorośli, nie możemy zapominać, że to na nas ciąży obowiązek zapewnienia opieki i dołożenia wszelkich starań by odpoczynek naszych dzieci i forma spędzania przez nich czasu była zaplanowana i przemyślana. Przy wyborze miejsca na „wodny relaks” zwykle kierujemy się ceną pensjonatu, hotelu czy atrakcjami turystycznymi. Do tych wszystkich kryteriów warto dodać jeszcze jedno – rodzaj kąpieliska. Najlepiej oczywiście wybrać to otoczone opieką ratowników. W takim miejscu plaża, woda ale również jej dno jest przystosowane do letniego odpoczynku. Inaczej sytuacja może wyglądać w miejscu do tego absolutnie nieprzystosowanym. Utrudnione wejście do wody, brak opieki ratownika, a najniebezpieczniejsze może być również to co woda kryje pod swoją powierzchnią. Zagrożeniem mogą być zwalone pnie drzew, głazy oraz duże kamienie, roślinność, która oplatając nam nogi może utrudnić poruszanie się w wodzie, płytkie dno, które nie jest widoczne z brzegu.

Dlatego funkcjonariusze przypominają o kilku zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą, o których nie możemy zapominać :

  • alkohol i kąpiel w akwenach wodnych nigdy nie powinny iść ze sobą w parze,

  • nie wbiegajmy do wody, najpierw ochłodźmy nasze ciało, to pozwoli nam uniknąć szoku termicznego,

  • nie skaczmy do wody o niezbadanym dnie, unikniemy w ten sposób urazów kręgosłupa,

  • pływając kajakami, łodziami czy jachtami korzystajmy z kapoków,

  • korzystajmy przede wszystkim z kąpielisk strzeżonych; nawet, gdy doznamy skurczu, zawsze ktoś nas zauważy i pomoże wydostać się na brzeg.


 


 

Powrót na górę strony