Aktualności

Katyń…..ocalić od zapomnienia. Posadzono Dąb Pamięci

Na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 w Lidzbarku Warmińskim odbyła się uroczystość posadzenia „Dębu Pamięci”, poświęcona por. Wojska Polskiego Józefowi Pawłowskiemu, który w 1940 roku został zamordowany przez sowieckie NKWD w Katyniu. W uroczystości uczestniczył obok przedstawicieli instytucji samorządowych, kombatanckich i duchowieństwa, Komendant Powiatowy Policji w Lidzbarku Warmińskim nadkom. Piotr Koszczał.

Katyń jest dla Polaków symbolem zbrodniczej polityki systemu sowieckiego wobec narodu polskiego. „Zbrodnia Katyńska” jest pojęciem umownym, odniesionym do jednego z miejsc kaźni polskiej elity przywódczej w latach II wojny światowej.

To właśnie w Katyniu został zamordowany por. Józef Pawłowski. Urodzony w 1911 r. w Wierzbiczanach, absolwent  Szkoły Podchorążych w Modlinie i Państwowej Wyższej Szkoły Budowy Maszyn w Poznaniu.

Pamięć o zamordowanym poruczniku, jak i o wszystkich, którzy zginęli w Katyniu, została uczczona podczas uroczystości w Szkole Podstawowej nr 3 w Lidzbarku Warmińskim, która był inicjatorem i organizatorem przedsięwzięcia. W tej podniosłej chwili brali udział przedstawiciele lokalnych instytucji samorządowych, duchowieństwa i służb mundurowych.

Uroczystości rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie uczniowie zaprezentowali Apel pamięci poświęcony por. Józefowi Pawłowskiemu oraz zamordowanym Polakom w lesie katyńskim i innych obozach na terenie ZSRR w kwietniu 1940 roku. Podczas uroczystości zaproszeni goście mogli usłyszeć patriotyczne wiersze i pieśni w wykonaniu uczniów.    

Po wystąpieniu nastąpiło zasadzenie „Dębu Pamięci”, którego dokonali p. Alicja Zalewska Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Lidzbarku Warmińskim oraz nadkom. Piotr Koszczał Komendant Powiatowy Policji w Lidzbarku Warmińskim.

Uroczystość została zorganizowana w ramach ogólnopolskiej akcji "Katyń … ocalić od zapomnienia". Jedną z jej idei jest zasadzenie w różnych częściach kraju drzew - symboli. Dęby są żywymi pomnikami ofiar, przywracają pamięć o poszczególnych ofiarach zbrodni z 1940 roku.

 

Powrót na górę strony