Aktualności

Katyń.....Ocalić od zapomnienia

Przedstawiciele Komendy Głównej Policji, Komendy Powiatowej Policji w Lidzbarku Warmińskim i Komisariatu Policji w Ornecie uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających posadzenie Dębu Pamięci, poświęconej policjantowi aspirantowi Józefowi Mordal. Urodzony w Olsztynie aspirant Mordal został zamordowany przez sowieckie NKWD w Twerze w 1940 r. Całość przedsięwzięcia zorganizowali nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Ornecie.

Zbrodnia Katyńska – tym mianem historycy określają dokonany w 1940 roku przez funkcjonariuszy NKWD akt ludobójstwa, przeprowadzony na polskich jeńcach wojennych – oficerach, podoficerach i szeregowych Wojska Polskiego, Policji Państwowej i innych służb II Rzeczpospolitej. 5 marca 1940 roku Józef Stalin – przywódca ZSRR podpisał rozkaz rozstrzelenia 21 tys. jeńców wojennych, w tym 8 tys. żołnierzy i 6 tys. policjantów. Zamordowani zostali strzałem w głowę i spoczęli w zbiorowych mogiłach w Katyniu, Charkowie i Twerze.

Jednym z nich był właśnie Józef Mordal, aspirant Polskiej Policji Państwowej. Urodzony w 1912 r. Do Policji przyjęty 8 kwietnia 1936 r. Swoją służbę pełnił w Komendzie Powiatowej w Tarnopolu.

W uroczystościach upamiętniajacych ofiary represji sowieckiego reżimu, uczestniczyła rodzina aspiranta Józefa Mordala, m.in. siostrzenica policjanta – pani Maria Rajczakowa oraz potomek rodziny podkom. Michał Podgórski, na co dzień pracujacy w Wydziale Kryminalnym Komendy Głównej Policji. W trakcie uroczystego apelu przedstawiciele policji złożyli kwiaty i zapalili znicze pod symbolicznym "Dębem Pamięci".

W drugiej części uroczystości uczniowie zaprezentowali niezwykle wzruszajacy montaż słowno – muzyczny "Katyń, ocalić od zapomnienia". W ten sposob uczczono pamięć Bohaterów Zbrodni Katyńskiej. Uroczystość miała za zadanie kontynuować tradycję i przedstawiać m.in. miejsca związane z historią Policji, sylwetkami policjantów, których postawa może być wzorem służby Polsce i Polakom.

Powrót na górę strony