Konsultacje młodzieży na temat roli Policji w Państwie Polskim
Rola i funkcjonowanie Policji w Państwie Polskim, to tytuł spotkania, jakie wczoraj odbyło się w siedzibie orneckiego komisariatu. Podczas spotkania, które miało charakter konsultacji młodzież z Zespołu Szkól Ogólnokształcących dowiedziała się m.in. jak wygląda codzienna służba policjanta oraz jakie kryteria trzeba spełnić by przystąpić do postępowania kwalifikacyjnego do służby w Policji.
Powstanie Policji jako formacji stojącej na straży bezpieczeństwa państwa i społeczeństwa w demokratycznym państwie, ściśle się łączy z odzyskaniem niepodległości. Kilka miesięcy po tym, jak odrodziło się Państwo Polskie, 24 lipca 1919 r. Sejm Ustawodawczy RP powołał do życia Policję Państwową, do tradycji której odwołuje się współczesna Policja. Historia naszej służby wciąż nie jest szerzej znana.
Konsultacje p.n. „Rola i funkcjonowanie Policji w Państwie Polskim” zostały zorganizowane po to, by pokazać ważne, mało znane karty historii formacji policyjnych. Spotkanie z uczniami Zespołu Szkół Ogólnokształcących miało miejsce w świetlicy orneckiego komisariatu. Gości przywitał podkom. Tomasz Gładkowski Komendant Komisariatu Policji w Ornecie, który razem z dzielnicowym asp. Przemysławem Januszewskim i asystentem Zespołu Prewencji sierż. szt. Łukaszem Machowiczem, podkreślali jak ważne jest zapoznawanie młodzieży z historią, w tym także historią Policji.
W kolejnej części spotkania uczniowie mieli możliwość zapoznania się z podstawowymi zasadami przeprowadzania rozmowy kwalifikacyjnej do służby oraz zdobyli niezbędną wiedzę w jaki sposób można się przygotować do poszczególnych etapów rekrutacji. Młodzież została zapoznana z wymogami oraz predyspozycjami jakie należy spełniać na różnych stanowiskach służbowych.
Mundurowi przekonywali, że ich praca umożliwia kontakt z innymi ludźmi, że jest to zajęcie dla tych, którzy chcą robić w życiu coś pożytecznego, czuć wyjątkowość swojej profesji i mieć stałość zatrudnienia. Uczniowie dowiedzieli się nie tylko o przywilejach mundurowych, ale również o trudach pełnionej przez nich służby. Podkom. Gładkowski podkreślił, że „zawód policjanta jest wymagający, ale też dający wiele satysfakcji, a wdzięczność osób, którym udzielana jest pomoc bywa bezcenna”. Zostając policjantem, tworzymy formację, która pomaga obywatelom i dba o ich bezpieczeństwo.
Spotkanie z uczniami było tez okazją do zaprezentowania idei Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacji Moja Komenda. Policjanci omówili jakie są zasady korzystania z tych narzędzi i zachęcali do aktywnego uczestnictwa, podkreślając, że w ten sposób wspólnie podnosimy i dbamy o nasze bezpieczeństwo.