Aktualności

Niebezpieczny manewr mógł być przyczyną tragedii

Mandat karny otrzymał mieszkaniec Górowa Iławeckiego, który w wyniku nieostrożnej jazdy doprowadził do kolizji kierującego volkswagenem. 22-latek podjął manewr wyprzedzania innego pojazdu w momencie, kiedy był już wyprzedzany przez kierującego passatem. W wyniku tego zdarzenia 52-latek uderzył w przydrożne drzewo. Na szczęście nikt z uczestników nie odniósł żadnych obrażeń.

Lidzbarscy policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego, do którego doszło dziś (10.04.18) po godzinie 6:00 na trasie Lidzbark Warmiński – Górowo Iławeckie. Na wysokości miejscowości Redy kierujący pojazdem m-ki Toyota Avensis postanowił wyprzedzić jadący przed nim pojazd. Jak ustalili policjanci, 22-latek nie upewnił się jednak, czy manewr ten może wykonać bezpiecznie. W tym czasie mężczyzna był już wyprzedzany przez kierującego volkswagenem. 52-letni kierowca volkswagena gwałtownie skręcił na pobocze i uderzył w drzewo.

Na szczęście żaden z uczestników zdarzenia nie odniósł obrażeń. Przeprowadzanie badanie alkomatem wykazało, że obaj kierujący byli trzeźwi. Za spowodowanie kolizji 22-letni kierowca został ukarany mandatem karnym.

Wyprzedzanie to nie tylko trudny, ale także niebezpieczny manewr. Jego nieprawidłowe wykonywanie często kończy się tragicznie.

Do podstawowych obowiązków kierowcy zamierzającego rozpocząć wyprzedzanie należy:

  • upewnienie się czy ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;

  • przekonanie się, czy kierujący pojazdem wyprzedzanym nie sygnalizuje zamiaru zmiany pasa ruchu, zmiany kierunku jazdy czy też zamiaru wyprzedzania innego pojazdu;

  • sprawdzenie, czy jadący za nim nie zasygnalizował lub już nie rozpoczął manewru wyprzedzania;

  • zachowanie odpowiedniego odstępu od pojazdu wyprzedzanego, a jeżeli jest to jednoślad, rower lub kolumna pieszych, musi on wynieść przynajmniej 1 metr.

Na kierowcy pojazdu wyprzedzanego również ciążą obowiązki, podstawowe z nich to:

  • nie może zwiększać prędkości podczas trwania manewru wyprzedzania go przez inny pojazd;

  • w przypadku kierowania pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika jest obowiązany zjechać jak najbardziej na prawo i - w razie potrzeby - zatrzymać się w celu ułatwienia wyprzedzania.

Kiedy i gdzie nie wolno wyprzedzać?

  • na wzniesieniach przed ich wierzchołkiem;

  • na skrzyżowaniach i na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi.

  • Zakazy te nie obowiązują na drodze jednokierunkowej i na dwukierunkowej z wyznaczonymi pasami ruchu, pod warunkiem że wyprzedzający nie przekracza linii ciągłej oddzielającej pasy o przeciwnych kierunkach.

  • na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi (nie dotyczy przejść gdzie ruch kierowany jest przez sygnalizację świetlną).

Powrót na górę strony