Aktualności

Ferie – przed dziećmi odpoczynek, przed policjantami szczególnie pracowite dni

Policjanci z całego powiatu lidzbarskiego prowadzą działania pn. „Bezpieczne Ferie 2018”. Pogadanki z dziećmi i młodzieżą szkolną to tylko część szerokich działań policji zaplanowanych na najbliższe dni.

Ferie zimowe na Warmii i Mazurach zgodnie z kalendarzem roku szkolnego ogłoszonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej przypadają w dniach 22 stycznia – 4 lutego 2018 r. W tym czasie dzieci i młodzież będą wypoczywać na zorganizowanych formach wypoczynku organizowanych m.in. na terenie Warmii i Mazur. Wiąże się to z wystąpieniem zagrożeń związanych z organizacją wypoczynku i przewozem dzieci, co zobowiązuje Policję do podjęcia działań, mających na celu minimalizację zagrożeń oraz ochronę bezpieczeństwa. Dlatego już teraz funkcjonariusze z naszego regionu prowadzą działania pod hasłemBezpieczne Ferie 2018”.

Lidzbarscy policjanci jeszcze przed feriami spotykają się z uczniami przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjalnych. Podczas wizyt mundurowi rozmawiają z dziećmi i młodzieżą o bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku oraz radzą jak unikać niebezpiecznych sytuacji w trakcie zabaw na śniegu lub lodzie, podczas pobytu na zimowisku czy w domu. Ważnym elementem takich spotkań jest także zawsze temat przestrzegania zasad poruszania się po drogach, szczególnie po zmroku, kiedy niezbędne stają się elementy odblaskowe noszone przez dzieci na wierzchnich ubraniach.

W związku z zimowym wypoczynkiem dzieci na drogi powiatu wyjedzie w tym czasie więcej patroli, które szczególną uwagę zwrócą na niebezpieczne miejsca, w których odbywa się „zimowe szaleństwo”, m. in. przy akwenach wodnych, czy okolicach dróg. Nadzorem objęte zostaną także autokary, którymi na zorganizowany wypoczynek będą podróżować nasze pociechy. Policjanci ruchu drogowego będą sprawdzać sposób przewożenia najmłodszych. Przyjrzą się także jak kierowcy i ich pasażerowie wywiązują się z obowiązku używania pasów. Kierowcy mogą się także spodziewać wzmożonych kontroli stanu trzeźwości.

Apelujemy do dzieci i ich rodziców, by wspólnie porozmawiali o ich bezpieczeństwie. Poniżej kilka ważnych informacji.

1. Jeżeli zabawy muszą odbyć się na lodzie, korzystaj tylko z zorganizowanych i nadzorowanych lodowisk. Nie wolno urządzać ślizgawek i lodowisk na jeziorach, rzekach, stawach oraz innych zbiornikach wodnych wcześniej nie sprawdzonych.

2. Pamiętaj! Cienki i kruchy lód może się załamać pod ciężarem człowieka – to jest główna przyczyna wielu wypadków i utonięć w okresie zimowym.

3. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujść rzek, kanałów, ujścia cieków, ujęcia wody, mostów, śluz, wszelkich pomostów, miejsc na lodzie z występującymi rysami i pęknięciami.

4. Do zjeżdżania na sankach czy nartach wybieraj miejsca oddalone od ruchu samochodowego, rzek, stawów i innych zbiorników wodnych.

5. W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój i wzywaj pomoc, połóż się płasko na wodzie, rozłóż szeroko ręce i próbuj wpełznąć na lód. Staraj się poruszać w kierunku brzegu leżąc na lodzie.

Powrót na górę strony