Aktualności

Terrorysta, ładunki wybuchowe, ewakuacja – powiatowe ćwiczenia sztabowe

Doskonalenie umiejętności organizacji, obiegu informacji, analizy sytuacji i współdziałania różnych służb w zakresie prowadzenia działań w sytuacji kryzysowej, to główne założenia przeprowadzonych ćwiczeń w powiecie lidzbarskim. Scenariusz rozpoczęto od działań z uzbrojonym napastnikiem, który po wtargnięciu do budynku gminnego ośrodka w Pilniku wziął zakładników i zażądał okupu.

Godzina 9.20 (05.09.16), zgodnie ze scenariuszem operacji, oficer dyżurny lidzbarskiej komendy odebrał telefoniczne zgłoszenie o wtargnięciu do budynku Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Pilniku zamaskowanego i uzbrojonego w broń i amunicję napastnika. Terrorysta otworzył ogień i wziął 40 zakładników, jedna osoba jest ranna. Oficer dyżurny policji kieruje na miejsce pirotechnika a funkcjonariusze prewencji i ruchu drogowego zabezpieczają teren i drogi dojazdowe. Rozmowy prowadzone przez policyjnego negocjatora przynoszą oczekiwany skutek.  W zamian za żądane pieniądze uzbrojony napastnik zgadza się wypuścić zakładników. Do akcji włączają się kolejne służby – ratownicy ze straży pożarnej udzielają pierwszej pomocy poszkodowanym. Po chwili napastnik zostaje obezwładniony i wyprowadzony z budynku, gdzie przejmuje go policyjny patrol. Funkcjonariusze rozpoznania minersko – pirotechnicznego  sprawdzają pomieszczenia pod kątem ujawnienia środków pirotechnicznych.
Godzina 9.30 oficer dyżurny lidzbarskiej policji przyjmuje zgłoszenie o prawdopodobnym podłożeniu ładunku wybuchowego w pomieszczeniu Zespołu Szkół w Lubominie. Wójt gminy zarządza ewakuację budynku szkoły. Na miejscu pojawiają się funkcjonariusze policji. Patrol potwierdza obecność niezidentyfikowanej paczki w jednej z toalet obiektu. W związku z przypuszczeniem, że może być to ładunek wybuchowy na miejsce wezwani zostają policjanci z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego orneckiej komendy.
Godzina 10.35, kolejne zgłoszenie. Kustosz Sanktuarium w Stoczku Klasztornym informuje, że w jednym z konfesjonałów ujawnił podejrzany pakunek, najprawdopodobniej z ładunkiem wybuchowym. Administrator obiektu zarządza ewakuację całego obiektu. Na miejsce przybywają policjanci zespołu minersko-pirotechnicznego z lidzbarskiej komendy. Ich działania skupiają się na znalezieniu pozostawionego pakunku i ewentualnym jego zneutralizowaniu.
Ulica Dworcowa w Ornecie, godzina 12.00. Oficer dyżurny przyjmuje zgłoszenie o podejrzanym pakunku w okolicach budynku dworca.  W tym samym czasie policjant otrzymuje zgłoszenie o duszącej substancji, która ulatnia się w Sali kinowej Lidzbarskiego Domu Kultury.
Wyglądało poważnie i groźnie, ale na szczęście były to tylko ćwiczenia, których celem było doskonalenie współpracy i gotowości do działań policjantów, administratora obiektu i innych służb ratowniczych w sytuacji realnych zagrożeń. Tak obszerny zakres działań wymagał zaangażowania m.in. policyjnego negocjatora, policjantów wydziału prewencji i ruchu drogowego, policjantów wydziału kryminalnego, grupy minersko-pirotechnicznej i funkcjonariuszy straży pożarnej.
Oprócz zabezpieczenia terenu obiektu, a także objazdów i utrzymania drożności przejazdów dla ekip ratunkowych, przeprowadzenia ewakuacji oraz negocjacji, po których obezwładniono terrorystę, funkcjonariusze za zadanie mieli również odnalezienie i zneutralizowanie podejrzanych pakunków oraz dokładne zabezpieczenie wszystkich śladów z miejsca zdarzenia. Ćwiczenia pokazują jak ważne w takich przedsięwzięciach jest sprawdzanie obowiązujących rozwiązań i procedur w zakresie reagowania w sytuacjach kryzysowych oraz doskonalenie policjantów w prowadzeniu działań w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.
Powiatowym działaniom sztabowym przyglądał się Zespół Kontrolny Wojewody Warmińsko – Mazurskiego, w skład którego wchodzili m.in. przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.
Działania zorganizowało Starostwo Powiatowe w Lidzbarku Warmińskim przy współudziale Komendy Powiatowej Policji w Lidzbarku Warmińskim, Komendy Straży Pożarnej w Lidzbarku Warmińskim, Ochotniczej Straży Pożarnej w Ornecie, Kiwitach i Lubominie oraz Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 

Powrót na górę strony