Nowo zakupionym samochodem, pijany wracał do domu
Obywatelską postawą wykazał się mieszkaniec miasta, który uniemożliwił dalszą jazdę nietrzeźwemu kierowcy. 25-latek miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Zwrócił na siebie uwagę tym, że jechał tzw. zygzakiem. Teraz mężczyźnie może grozić kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami do lat 15.
Wczoraj przed godziną 19:00 policjanci z Lidzbarka Warmińskiego zostali poinformowani, że na drodze K-51 w miejscowości Rogóż został zatrzymany kierowca, który może być pod wpływem alkoholu. Na miejsce zgłoszonej interwencji natychmiast pojechał patrol policyjnej drogówki. Zgłaszający poinformował funkcjonariuszy, ze podróżując w kierunku Bartoszyc zauważył jadącego przed nim daewoo lanosa, którego kierowca podejmował dziwne manewry na drodze. Kierujący co chwila zjeżdżał na przeciwległy pas ruchu i nie wiele brakowało aby zderzył się czołowo z samochodem ciężarowym. Jak ustalili policjanci zgłaszający w miejscowości Rogóż wyprzedził daewoo i zablokował go. Kiedy mieszkaniec miasta otworzył drzwi pojazdu, poczuł od kierującego zapach alkoholu, wyciągnął kierującemu kluczyki i zadzwonił na policję. 25-latek, mieszkaniec Bartoszyc został poddany badaniu na zawartość badaniu, które wykazało, ze ma ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna przyznał policjantom, że przyjechał do Lidzbarka Warmińskiego kupić samochód i po przeprowadzonej transakcji spożył alkohol.
Teraz mężczyzna za swoje zachowanie odpowie za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości. Grozi mu kara 2 lata pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat.
Polskie prawo daje każdemu z nas możliwość ujęcia sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku. O tak zwanym zatrzymaniu obywatelskim mówi art. 243 § 1 Kodeksu postępowania karnego: „każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości”. W § 2 doprecyzowano, że osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji. Przykładem okoliczności, w których możemy ująć sprawcę przestępstwa, jest sytuacja, gdy widzimy kierowcę pod wyraźnym wpływem alkoholu. Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości jest bowiem przestępstwem podlegającym karze na podstawie art. 178a kodeksu karnego. Możemy ująć pijanego kierowcę i jak najszybciej oddać go w ręce Policji, korzystając z prawa do zatrzymania obywatelskiego.– Nie jest to prawny obowiązek, ale uprawnienie, które posiada każdy obywatel. Po pierwsze należy zadzwonić pod numer 112 i poinformować Policję o uzasadnionym podejrzeniu, że ktoś jedzie pod wpływem alkoholu, np. jedzie „wężykiem”. W miarę możliwości jak najszybciej wyślemy tam patrol, by tę osobę zatrzymać. Natomiast w sytuacji, gdy czujemy, że mamy fizyczną przewagę nad pijanym kierowcą i nie zagraża on naszemu bezpieczeństwu, możemy podjąć interwencję, wyprzedzając przyjazd Policji. Przykładem takiej interwencji jest wykorzystanie momentu, gdy samochód z pijanym kierowcą zatrzymuje się na światłach. Można wówczas spróbować wyciągnąć kluczyki ze stacyjki, uniemożliwiając nietrzeźwemu dalszą jazdę. Od razu należy zadzwonić pod numer 112 i poinformować Policję o zdarzeniu. Podczas interwencji i oczekiwania na przyjazd patrolu warto skorzystać ze wsparcia innych uczestników ruchu drogowego.
Podejmując jednak interwencję wobec pijanego kierowcy, zawsze należy mieć na uwadze przede wszystkim własne bezpieczeństwo.