Miała być paczka pieniędzy od żołnierza ze strefy gazy, a są straty w wysokości 30 tysięcy złotych. Ostrzegamy przed oszustwami „na żołnierza”
Oszuści wykorzystują wiele metod aby wejść w posiadanie pieniędzy swoich ofiar. Zgłoszone w środę oszustwo, którego ofiarą padła 64-latka z gminy Lidzbark Warmiński jest przykładem bezwzględności oszustów. Kobieta wierząc, że opłaca opłatę celną za cenną przesyłkę straciła oszczędności.
W środę (29.01.2025 r.) do Komendy Powiatowej Policji w Lidzbarku Warmińskim przyszła 64-latka, która zgłosiła oszustwo. Z relacji kobiety wynika, że nawiązała ona relację internetową z osobą podającą się za żołnierza, który jak twierdził przebywał na misji ONZ w strefie gazy. Oszust najpierw wzbudził u kobiety zaufanie, a kiedy już to osiągnął poinformował 64-latkę, że posiada on dużą kwotę pieniędzy w gotówce i pilnie musi przesłać je do Polski. Powołując się na brak bliskich w kraju, poprosił kobietę o jej adres zamieszkania, a kiedy go uzyskał przekazał dalsze informacje, że na jej adres zamieszkania nadał paczę z pieniędzmi. Po kilku dniach z kobietą skontaktowała się rzekoma firma kurierska z informacją, że paczka jest już w Polsce, jednak należy opłacić za nią opłatę celną w wysokości 30 tysięcy złotych. Kobieta pomimo obaw finalnie przesłała pieniądze na wskazane przez firmę kurierską konto. Dopiero rozmowa ze znajomym uświadomiła kobietę, że padła ofiarą oszustwa. Policjanci przyjęli od kobiety zawiadomienie o przestępstwie. Teraz ustalają szczegółowe okoliczności oszustwa.
Jak działa oszustwo?
- Nawiązanie kontaktu – oszust przedstawia się jako żołnierz stacjonujący za granicą, np. w Syrii, Afganistanie lub na misjach pokojowych. Może używać fałszywych zdjęć i historii, by wzbudzić zaufanie.
- Budowanie relacji – przestępca prowadzi długie rozmowy, komplementuje, wyznaje uczucia i zapewnia o szczerych intencjach.
- Prośby o pieniądze – po zdobyciu zaufania oszust wymyśla powody, dla których potrzebuje pieniędzy. Najczęstsze preteksty to:
- Opłaty za urlop lub przepustkę z misji,
- Problemy z kontem bankowym,
- Koszty transportu paczki z wartościowymi przedmiotami,
- Leczenie po rzekomym wypadku.
- Presja i manipulacja – Jeśli ofiara waha się z wysłaniem pieniędzy, oszust może stosować szantaż emocjonalny lub groźby.
Jak się chronić?
Nie ufaj osobom poznanym w Internecie, które szybko deklarują miłość.
Sprawdzaj zdjęcia profilowe za pomocą wyszukiwarek grafiki.
Nie wysyłaj pieniędzy ani danych osobowych osobom, których nigdy nie spotkałeś/aś osobiście.
Zgłaszaj podejrzane profile na platformach społecznościowych oraz na policję.
Rozmawiaj z bliskimi – oszuści często próbują izolować swoje ofiary od rodziny i przyjaciół
Również w środę policjanci zostali zawiadomieni o oszustwie dotyczącym niezgodności zamówionego towaru. Kobieta powiadomiła, że na jednym z portali sprzedażowych dokonała zakupu dwóch płaszczy skonkretyzowanego wzoru oraz marki, za które zapłaciła 440 zł. Po otrzymaniu paczki produkty te nie były zgodne z zamówionymi. Policjanci przyjęli od 71-latki zawiadomienie o przestępstwie na jej szkodę.
bsz