Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 77-latka. Policjanci znaleźli seniora w lesie
Dla policjantów, strażaków oraz innych zaangażowanych w poszukiwania seniora osób liczyła się każda sekunda. Niezwłocznie po otrzymaniu informacji o zaginięciu schorowanego 77-latka z Łaniewa na jego poszukiwania ruszyli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lidzbarku Warmińskim wspierani licznie przez inne służby. Po ponad 16 godzinach intensywnych poszukiwań policjanci odnaleźli seniora w gęstym zalesieniu około 3,5 kilometra od miejsca zamieszkania.
W czwartek (03.10.2024 r.) około godziny 16:00 zaniepokojony mężczyzna zgłosił zaginięcie swojego 77-letniego ojca. Według przekazanych policjantom informacji około godziny 14:00 senior wyszedł z miejsca zamieszkania i opuścił posesję, udając się w nieznanym kierunku. Okoliczności związane ze stanem zdrowia mężczyzny, jego podeszły wiek oraz fakt, że Łaniewskie tereny składają się głównie z obszarów zalesionych spowodowały natychmiastową reakcję ze strony Komendanta Powiatowego Policji w Lidzbarku Warmińskim, który ogłosił alarm dla całego stanu jednostki.
Rozpoczęły się poszukiwania Pana Jana, które były prowadzone w trudnych warunkach pogodowych z uwagi na deszcz oraz w trudnych warunkach terenowych. Po kilku godzinach poszukiwań akcja została przerwana i wznowiona wczesnym rankiem. Wtedy policjanci, napotykając w obszarze leśnym postronne osoby, dowiedzieli się, że senior był przez nich widziany w lesie. Para zaprowadziła funkcjonariuszy dokładnie w miejsce, gdzie około 30 minut wcześniej widziała 77-latka. Od tego miejsca policjanci rozpoczęli dalsze poszukiwania, które po godzinie okazały się być skuteczne. Pan Jan został odnaleziony i zaopiekowany w pierwszej kolejności przez policjantów, którzy go znaleźli. Mężczyzna był zdezorientowany i przemoknięty. Seniora przewieziono do świetlicy wiejskiej w Łaniewie, gdzie czekali na niego ratownicy medyczni i przede wszystkim zmartwieni bliscy. 77-latek dostał suche ubrania na przebranie i po zbadaniu wrócił pod opiekę bliskich.
W poszukiwania zaangażowanych było 48 policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Lidzbarku Warmińskim, 13 policjantów z Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie oraz 2 policjantów z Wydziału Poszukiwań Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie wyposażonych w termowizję, 2 przewodników z psami z PCK w Iławie oraz 2 przewodników z OSP Klebark Wielki, przewodnik z psem cywilnym z Canum Amicus FCI szkoła dla psów z Ignalina. Współpracowaliśmy także z cywilną grupą MGPR z Olecka wyposażoną w dron z kamerą termowizyjną, 16 strażakami z Ochotniczych Straży Pożarnych z Mingajn, Stryjkowa oraz Runowa, Strażą Leśną. Dzięki współpracy i uprzejmości Sołtysa miejscowości Łaniewo, który udostępnił świetlicę wiejską, policjanci mieli możliwość zorganizowania siedziby sztabu kryzysowego blisko miejsca zaginięcia seniora. Podczas poszukiwań sprawdzono teren o powierzchni około 1900 ha. Dziękujemy wszystkim służbom i zaangażowanym w poszukiwania osobom prywatnym za współpracę oraz wsparcie w poszukiwaniach Pana Jana.
Zaginięcie starszej osoby zazwyczaj związane jest z chorobą, której konsekwencjami są zaburzenia pamięci i orientacji lub zdarzeniem losowym wynikającym z ograniczeń związanych z wiekiem, takich jak większa męczliwość czy kłopoty z poruszaniem się. Każda taka sytuacja to dramat nie tylko dla samego zaginionego, ale też dla jego bliskich, którzy często nie wiedzą, jakie kroki powinni w pierwszej kolejności podjąć, aby pomóc Policji i innym służbom w poszukiwaniach. To też paraliżujący strach o kogoś, kogo kochamy i nie wiemy, czy jest w danej chwili bezpieczny.
Co zrobić, aby nie dopuścić do zaginięcia podopiecznego? Gdzie się udać po pomoc? Kogo zaangażować w poszukiwania? A w końcu także, jak rozpoznać w naszym otoczeniu - w parku czy na ulicy, osobę, która sprawia wrażenie zagubionej i może potrzebować naszej pomocy? Na te wszystkie pytania można będzie znaleźć odpowiedź w mediach społecznościowych, gdzie w najbliższych tygodniach Policja będzie publikować materiały w ramach kampanii społecznej #JestemTuCZEKAM.
bsz