Rodzicu, pilnuj swojego dziecka! To Twój największy skarb!
Lato w pełni, sezon wakacyjny rozpoczął się na dobre, urlopowe wyjazdy to zasłużony odpoczynek i przyjemne chwile, lecz dla rodziców i opiekunów, którzy wyjeżdżają z małymi dziećmi, powinny być także okresem wzmożonej uwagi.
Zgubienie dziecka w tłumie to trauma zarówno dla rodzica, ale przede wszystkim dla dziecka. A takie sytuacje niestety się zdarzają, nie tylko w czasie urlopu, lecz również gdy spacerujemy w tłumie turystów, zwiedzamy nieznane miejsca, ale także w centrum handlowym, na lotnisku, dworcu kolejowym, w kinie, na plaży czy na pikniku. O taką sytuację również jest bardzo łatwo szczególnie na imprezach masowych, w parku rozrywki, a nawet na zatłoczonej ulicy.
Dlatego pamiętaj, że:
- małe dziecko nie może być nawet na chwilę, pozostawione bez opieki,
- nigdy nie zostawiaj wózka przed sklepem, nawet jeżeli jest w zasięgu wzroku,
- jeśli dziecko na co dzień nie chodzi z nami za rękę, w tłumie jest to jak najbardziej wskazane, a w przypadku mniejszego dziecka trzymanie za rękę jest obowiązkowe,
- gdy wybieracie się w wyjątkowo zatłoczone miejsce, postaw na wyrazisty ubiór: odblaskowa koszulka, kolorowa czapka lub kokarda, którą widać z daleka,
- najwcześniej jak to możliwe naucz dziecko jak ma na imię, jak nazywają się rodzice oraz numery telefonów rodziców, adres może podać tylko służbom,
- w tłumie załóż na rączkę opaskę z numerem telefonu lub przyszyj wszywkę z tym numerem w ubranie, ale dziecko musi wiedzieć, że ją ma,
- każdorazowo umów awaryjne miejsce spotkania, warto wybrać widoczne z daleka i łatwo dostępne miejsce,
- naucz dziecko, co ma zrobić jak się zgubi, ale może też bardzo głośno krzyczeć,
- warto rozważyć zakup elektronicznych bransoletek z chipem dla całej rodziny, gdy odległość między chipami przekroczy ustaloną liczbę metrów, rozlegnie się alarm,
- starsze dziecko można wyposażyć w telefon komórkowy z numerami do najbliższych oraz z zainstalowaną aplikacją rodzicielską z możliwością monitorowania urządzenia,
- nie zakładaj dziecku koszulki z imieniem, obca osoba może to wykorzystać zwracając się do niego po imieniu, a dziecko pomyśli że to znajomy, któremu może zaufać,
- dziecko musi wiedzieć, że nie powinno rozmawiać z nieznajomymi, ani przyjmować od obcych osób prezentów oraz słodyczy, nie może wsiadać do samochodu osoby nieznajomej, ani przyjmować propozycji wspólnego spaceru, natychmiast musi poinformować rodziców o takim zdarzeniu,
- w przypadku, gdy dziecko zaginie poszukiwania rozpoczynaj natychmiast, zawiadamiając służby.
Co robić kiedy zgubi się dziecko? Policjanci radzą jak się w takiej chwili zachować, aby szybko odnaleźć dziecko?
1. Jak szukać dziecka
- Najważniejsza zasada, to nie szukać po cichu. Warto zastosować technikę, która wciągnie do poszukiwań więcej osób, dlatego należy zamiast imienia wykrzykiwać opis wyglądu dziecka. Na przykład: "szukam chłopca: 4 lata, blond włosy, czerwona bluzka, zielone spodenki". Metoda działa skutecznie, bowiem więcej osób szuka konkretnego dziecka, a jeżeli ktoś chciałby je skrzywdzić, to jest szansa, że zrezygnuje ze swoich zamiarów.
- Gdy wołamy w tłumie konkretne imię, nikt kto nie jest z dzieckiem związany nie zareaguje, a dziecko często pochłonięte zabawą może nie słyszeć wołania rodzica.
- Jeśli jesteśmy w parku rozrywki, galerii handlowej i podobnych miejscach należy zgłosić się do osoby z obsługi, która może przywołać dziecko przez głośnik. Będąc na plaży, udaj się do ratownika, poinformuj o zajściu, z jego budki łatwiej dostrzeżesz dziecko w tłumie.
2. Co powinno zrobić dziecko
- Małe dziecko powinno zawsze pozostać w miejscu, gdzie po raz ostatni widziało rodzica lub opiekuna, starsze dziecko może przemieścić się w miejsce wcześniej wspólnie ustalone z najbliższymi.
- Gdy dziecko się zgubi, powinno poprosić o pomoc pracownika służb: policjanta lub strażnika miejskiego, jeżeli takich osób nie ma w pobliżu należy zapytać o pomoc kobietę z dzieckiem, rodzinę lub dziadków z wnukami.
- Starsze dziecko powinno zostać nauczone jak ma się zachować w sytuacji kryzysowej: od zgubienia się, zaczepienia przez obcego, po Twoje zasłabnięcie. Odpowiednie przygotowanie dziecka na wypadek zgubienia się, może uchronić je przed lękami czy traumą w przyszłości.
3. Jak szukać rodzica zagubionego dziecka
- Kiedy zobaczysz zagubione dziecko najlepiej zwróć się do właściciela obiektu, w którym się znajdujesz, rodzic zapewne tam będzie również szukał dziecka. Nie zabieraj dziecka z miejsca, w którym je znalazłeś, bo opiekun może wrócić na to miejsce.
- Na zatłoczonych placach lub na plaży, warto jak najszybciej zawiadomić policję lub straż miejską oraz ratowników wodnych.
- Gdy znajdziemy zagubionego malucha najlepiej zebrać wokół niego grupę ludzi i głośno klaskać, aby zwrócić uwagę szukających go opiekunów, można także wziąć je na ramiona, żeby było widoczne, a osoby przy nim powinny machać rękami zwracając na siebie dodatkową uwagę.
Pamiętajmy, że dzieci, szczególnie te najmłodsze w sytuacji, gdy niespodziewanie orientują się, że w pobliżu nie ma rodziców, ogarnia ogromny lęk. Nie powinno się ich w takich sytuacjach dodatkowo straszyć ani upominać za to, że nie trzymały się blisko rodzica, ponieważ świadomość nagłej rozłąki to dla nich już wystarczająca kara. Warto wtedy poświęcić chwilę na spokojną rozmowę o tym, jak zapobiec takiej sytuacji w przyszłości, przypomnieć, że nie wolno się oddalać bez pytania ani samodzielnie, ani z innymi dorosłymi, nawet gdy zapewniają, że znają mamę lub tatę. Należy także pamiętać, że nikt i nic nie zastąpi czujności oraz zdrowego rozsądku rodzica czy opiekuna.
(Biuro Prewencji KGP)