Aktualności

Poszukiwany do odbycia kary roku i 4 miesięcy został zatrzymany

Policjanci zatrzymali mężczyznę poszukiwanego do odbycia kary pozbawienia wolności za przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości.

W czwartek (28.03.2024 r.) policjanci z Lidzbarka Warmińskiego zatrzymali poszukiwanego 34-latka. Mężczyzna był poszukiwany na podstawie nakazu doprowadzenia wydanego przez Sąd Rejonowy w Lidzbarku Warmińskim celem zatrzymania i doprowadzenia go do zakładu karnego, gdzie odbywać będzie zasądzoną karę roku i 4 miesięcy pozbawienia wolności. Kara pozbawienia wolności została zasądzona za przestępstwo drogowe – prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, będąc już wcześniej prawomocnie skazanym za takie przestępstwo. Jeszcze tego samego dnia 34-latek trafił do zakładu karnego.

Przypominamy!

Art.  178a.  Kodeksu karnego

§  1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§  2. 

(uchylony).

§  3. 

(uchylony).

§  4. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173, art. 174, art. 177 lub art. 355 § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§  5. Sąd orzeka przepadek, o którym mowa w art. 44b, w razie popełnienia przestępstwa określonego w § 1 lub 4, chyba że zawartość alkoholu w organizmie sprawcy przestępstwa określonego w § 1 była niższa niż 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu albo nie prowadziła do takiego stężenia. Sąd może odstąpić od orzeczenia przepadku, jeżeli zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami.

bsz

Powrót na górę strony