Aktualności

Rusza policyjna akcja „Bezpieczne Lato na Warmii i Mazurach.”

Od 29 czerwca 2015r. rozpoczynają się wakacje. Korzystając z wakacyjnych przyjemności, nie zapominajmy o bezpieczeństwie własnym i bliskich. Każdego roku Policja w okresie wakacyjnym odnotowuje przypadki utonięć, wypadków przy pracy i zdarzeń drogowych, których głównymi przyczynami jest nadmierna prędkość połączona z brawurą, szczególnie młodych kierowców i motocyklistów oraz lekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Lidzbarscy i orneccy policjanci w czasie poprzedzającym wakacje realizują działania prewencyjne. Z doświadczenia policjanci wiedzą, że wakacje to czas, w którym dzieciom i młodzieży często przychodzą do głowy różne pomysły, często ryzykowne i niebezpieczne. Doświadczenia ubiegłych lat pokazują też, że podczas wakacji dochodzi częściej niż zwykle do wypadków z udziałem dzieci i młodzieży. Przyczyną jest nie tylko brak zagospodarowania wolnego czasu najmłodszym, ale często również niewłaściwa opieka na nimi, lekkomyślność, brawura czy brak wyobraźni. Dlatego niezwykle ważnym jest przypominanie najmłodszym jak zachowywać się podczas zabawy na podwórku, nad wodą, w lesie i  w innych miejscach letniego wypoczynku. Policjanci przypominają również zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, a także rozmawiają z uczestnikami o konsekwencjach prawnych zażywania  dopalaczy, narkotyków i alkoholu. Podczas spotkań policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa oraz zwracają szczególną uwagę na zagrożenia podczas wypoczynku nad wodą, w lesie czy podczas pracy np. w gospodarstwie.
Pamiętajmy - aby kąpiel była bezpieczna należy kąpać się tylko w miejscach wyznaczonych i strzeżonych. Na plaży zawsze należy przestrzegać poleceń ratownika oraz regulaminu kąpieliska.
Podczas pobytu w lesie pamiętajmy o zachowaniu ciszy i nie zaśmiecaniu lasu. W lesie nie wolno rozpalać ogniska, ani dotykać dzikich zwierząt. Przypominajmy stale dzieciom o bezpiecznym zachowaniu na drodze. Należy uczulać je na zachowanie szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię, nawet na przejściach dla pieszych wyposażonych w sygnalizację świetlną, a także przestrzegać przed zabawą w pobliżu ulicy.
Najbezpieczniej czujemy się we własnym domu, na podwórku. Ale i tu, zwłaszcza dzieci, mogą być narażane na różne niebezpieczeństwa. Przestrzegajmy je przed zabawą ogniem, prądem czy gazem. Uczymy dzieci, aby nie oddalały się daleko od domu i nie przyjmowały od obcych osób propozycji wspólnego spaceru czy jakichkolwiek podarunków.
Pamiętajmy, że wysyłając dziecko na zorganizowany wypoczynek mamy możliwość sprawdzenia czy wypoczynek, na który wysyłamy dziecko został zgłoszony do kuratorium oświaty zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Takiego sprawdzenia możemy dokonać za pomocą elektronicznej bazy umieszczonej na stronie internetowej pod adresem www.wypoczynek.men.gov.pl
Pamiętajmy również o odpowiednim zabezpieczeniu piwnicy i garażu, gdyż znajdujące się w nich mienie, zwłaszcza rowery, sprzęt wędkarski są częstym przedmiotem kradzieży. Jeśli opuszczamy mieszkanie na dłużej poprośmy znajomego lub sąsiada, aby zwrócił uwagę, czy z naszym domem nie dzieje się coś niepokojącego.
Policjanci informują również o możliwości sprawdzenia autobusów przewożących zorganizowane grupy dzieci i młodzieży pod kątem stanu technicznego pojazdu oraz stanu trzeźwości kierowcy. W miarę możliwości przy  zaplanowanych wyjazdach funkcjonariusze zwracają uwagę, żeby o fakcie sprawdzania autokarów informować z wyprzedzeniem, co pozwoli na właściwe zaplanowanie i zorganizowanie służb.

 

Powrót na górę strony