Aktualności

Czy wiesz jak się zachować będąc uczestnikiem zdarzenia drogowego?

Właściwa reakcja na miejscu zdarzeń drogowych pozwala na szybkie udzielenie pomocy osobom poszkodowanym oraz zapewnia bezpieczne poruszanie się po drodze innym uczestnikom ruchu. Policjanci przekazują ważne informacje, o których powinien wiedzieć każdy uczestnik ruchu drogowego.

Czy wiesz jak się właściwie zachować będąc uczestnikiem wypadku drogowego czy kolizji? Kiedy należy wezwać Policję? Jak prawidłowo zabezpieczyć miejsce zdarzenia drogowego? Czy mamy obowiązek udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym?
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym określa obowiązki i uprawnienia uczestników ruchu drogowego. Dotyczą one wszystkich osób poruszających się po drodze, bez względu czy to jest pieszy, rowerzysta, czy kierujący. Właściwa reakcja na miejscu zdarzeń drogowych pozwala na szybkie udzielenie pomocy osobom poszkodowanym oraz zapewnia bezpieczne poruszanie się po drodze innym uczestnikom ruchu.


Podczas wypadku drogowego:

  •     należy oznakować miejsce zdarzenia (obowiązkowym wyposażeniem pojazdów jest trójkąt ostrzegawczy), by ostrzec uczestników ruchu o zagrożeniu i utrudnieniach, a tym  samym zapewnić bezpieczeństwo dla siebie i innych w miejscu zdarzenia;
  •     zawiadomić odpowiednie służby ( numer alarmowy 112), a następnie udzielić ofiarom niezbędnej pomocy do czasu przyjazdu ratowników i pod żadnym pozorem nie przemieszczać pojazdów;
  •     w momencie, gdy jesteśmy zmuszenie oddalić się z miejsca by powiadomić służby, należy wrócić na miejsce zdarzenia.

W sytuacji, gdy w zdarzeniu drogowym nie ma osób rannych:

  •     należy zatrzymać pojazd w takim miejscu, by nie powodować zagrożenia bezpieczeństwa i utrudnień w ruchu drogowym;
  •     gdy jeden z uczestników jest nietrzeźwy lub okoliczności wskazują, że zostało popełnione inne przestępstwo obowiązkowo należy wezwać policję;

Pamiętajmy! Uczestnik zdarzenia drogowego ma obowiązek podać swoje dane personalne i dane zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa ubezpieczeniowa odnośnie odpowiedzialności cywilnej.      

Jeżeli okoliczności zdarzenia drogowego nie budzą wątpliwości co do winy, można taką sytuację rozwiązać bez udziału patrolu policji. Należy wówczas sporządzić oświadczenie przez sprawcę kolizji, najlepiej w dwóch egzemplarzach, umieszczając w nim:

  •     datę, miejsce, godzinę i okoliczności zdarzenia;
  •     markę numery rejestracyjne pojazdów;
  •     dane kierujących;
  •     dane właściciela, firmy ubezpieczeniowej OC.
Powrót na górę strony