Aktualności

Rodzicu zadbaj o kartę rowerową dziecka

Choć przystąpienie do egzaminu na kratę nie jest obowiązkowe, to absolutnie warto zadbać, aby dziecko ją miało. Karta rowerowa wymagana jest od wszystkich osób niepełnoletnich powyżej 10 roku życia by móc poruszać się na rowerze i innych popularnych urządzeniach jak elektryczne hulajnogi, deskorolki, segwaye itp. po drogach publicznych (w tym po chodnikach). Karta z założenia gwarantuje podstawową znajomość przepisów ruchu, niezbędną do bezpiecznego poruszania się po drogach. Natomiast jej brak może skutkować poważnymi kłopotami prawnymi w przypadku dowolnej kolizji na drodze. Kartę najłatwiej zdobyć w szkole podstawowej.

Karta rowerowa wymaga jest od osób niepełnoletnich pomiędzy 10 a 18 rokiem życia korzystających z rowerów, hulajnóg elektrycznych i tzw. urządzeń transportu osobistego (UTO) – czyli innych pojazdów napędzanych silnikiem elektrycznym przeznaczonych do poruszania się jednej osoby na stojąco (deskorolki i longboardy elektryczne, segwaye, monocykle itp.). Dla podobnych urządzeń bez silnika nie jest konieczne posiadanie karty rowerowej. Karta rowerowa wymaga jest na drogach publicznych – co oznacza, że również na chodniku, który jest częścią drogi publicznej. Co ważne, wbrew powszechnym przekonaniom, nie ma przepisu, który zwalniałby z obowiązku posiadania karty osobę niepełnoletnią, podróżującą w towarzystwie dorosłego opiekuna.

W razie dowolnej kolizji drogowej, niezależnie kto był sprawcą, karta zostanie przez policję sprawdzona na pewno. Wtedy należy się liczyć np. z problemami z uzyskaniem odszkodowania od ubezpieczyciela, a w skrajnym przypadku sprawą w sądzie rodzinnym w związku z dopuszczeniem dziecka do prowadzenia pojazdu bez uprawnień.

Powrót na górę strony