Aktualności

„Bezpieczeństwo w obliczu współczesnych zagrożeń” - tematem spotkania przedstawicieli służb mundurowych i samorządowych

„Bezpieczeństwo w obliczu współczesnych zagrożeń” - to temat debaty, która jest kontynuacją cyklu spotkań ze społeczeństwem na terenie powiatu lidzbarskiego. Spotkania zostały przeprowadzone w aulach Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zespołu Szkół Zawodowych w Ornecie. Podczas debaty omówione zostały zagrożenia i konsekwencje prawne dotyczące sfery przestępczej związanej ze środkami odurzającymi i dopalaczami, alkoholem, bezpieczeństwa w ruchu drogowym, wybryków chuligańskich, demoralizacji nieletnich, bezpieczeństwa podczas ferii i promocji zawodu policjanta.

W aulach Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zespołu Szkół Zawodowych w Ornecie odbyły się debaty społeczne. W spotkaniu udział wzięli m.in. przedstawiciele policji z Komendy Powiatowej Policji w Lidzbarku Warmińskim i Komisariatu Policji w Ornecie, Straży Granicznej w Grzechotkach , Wojskowej Komendy Uzupełnień z Lidzbarka Warmińskiego, Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie, Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Lidzbarku Warmińskim, pogotowia ratunkowego oraz psycholog.

Spotkania rozpoczęli dyrektorzy obu szkół, którzy w swoich przemówieniach podkreślali, że są one niezmiernie ważne a do zapewnienia bezpieczeństwa potrzebne jest współdziałanie wszystkich zgromadzonych na sali instytucji i obywateli.

W dalszej części prelegenci m.in. mł.asp. Łukasz Machowicz asystent Zespołu Prewencji Komisariatu Policji w Ornecie, ornecki dzielnicowy mł.asp. Przemysław Januszewski, chor. szt. Bogdan Pietkiewicz ze Straży Granicznej z Grzechotkach i p. Mirosław Funik z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Lidzbarku Warmińskim poruszali najbardziej istotne sprawy związane z zagrożeniami i konsekwencjami prawnymi jakie niesie za sobą łamanie przepisów ustawy o narkomanii i przeciwdziałania alkoholizmowi.

Przeprowadzona debata miała na celu pokazać młodym ludziom, jakie zagrożenie dla życia i zdrowia wywołują środki odurzające i psychoaktywne, jakie są konsekwencje prawne oraz przybliżyć problematykę związaną z uzależnieniami od narkotyków, dopalaczy, papierosów i alkoholu. Funkcjonariusze omówili tez problematykę naruszeń prawa przez osoby niepełnoletnie, a także bezpieczeństwa podczas zbliżających się ferii.

Policjanci ruchu drogowego asp.szt. Dariusz Sosnowski i mł.asp. Mirosław Saliński poruszyli główne zagrożenia na jakie narażony jest uczestnik ruchu drogowego oraz omówili negatywne zachowania skutkujące powstaniem wypadków. W czasie prelekcji policjanci dużą uwagę zwrócili na bezpieczeństwo pieszych, którzy jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo. Funkcjonariusze podkreślali ważną kwestię dotyczącą obowiązku posiadania przez pieszego, poruszającego się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym elementu odblaskowego. Podkreślali, że ten ważny element bezpieczeństwa warto używać także w mieście, zwłaszcza w miejscach nieoświetlonych, gdzie widoczność jest ograniczona.

Na zakończenie przedstawiciele wszystkich służb mundurowych promowali swoje zawody, zachęcając do zapoznania się z procedurą kwalifikacyjną doboru do służby. Policjanci podkreślali jaką satysfakcję przynosi im służba mieszkańcom. Jakie kryteria należy spełnić i jak wygląda proces rekrutacji.

Wszyscy uczestnicy zgodzili się, że o problemach należy rozmawiać jak najczęściej i uczulać społeczeństwo na zagrożenia, które pojawiają się w codziennym życiu, a często są bagatelizowane.

  • uczestnicy debaty w Ornecie
    uczestnicy debaty w Ornecie
  • uczestnicy debaty w Ornecie
    uczestnicy debaty w Ornecie
  • uczestnicy debaty w Ornecie
    uczestnicy debaty w Ornecie
  • uczestnicy debaty w Ornecie
    uczestnicy debaty w Ornecie
  • uczestnicy debaty w Ornecie
    uczestnicy debaty w Ornecie
  • uczestnicy debaty w Ornecie
    uczestnicy debaty w Ornecie
Powrót na górę strony