Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zmienne warunki pogodowe. Zachowajmy ostrożność na drogach!

Dziś od rana na terenie naszego regionu panuje silne zamglenie. Dlatego lidzbarscy policjanci proszą kierujących o ostrożność na drogach i zachowanie szczególnej uwagi w rejonach przejść dla pieszych, a także zwrócenie uwagi na wszystkich użytkowników dróg.

Policja apeluje do kierowców i pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności. Gęsta mgła, która pojawiła się na drogach naszego miasta i powiatu w znacznym stopniu ogranicza widoczność. W takich przypadkach powinniśmy wzmóc naszą czujność i dostosować prędkość do warunków pojawiających się na drodze.

Mgła ogranicza widoczność na drodze i powoduje podniesienie poziomu adrenaliny. Pierwsze co powinien zrobić kierowca, to zmniejszyć prędkość jazdy i zachować spokój. Jeżeli widoczność spada poniżej 50 m, należy włączyć światła przeciwmgielne. Są skuteczne nawet w bardzo gęstej mgle - tylne świecą 30 razy intensywniej niż światła pozycyjne. Dlatego też, o czym zapomina wielu kierowców, nie można używać ich podczas normalnych warunków drogowych i trzeba wyłączyć natychmiast, kiedy widoczność ulegnie znacznej poprawie.

Niezwykle niebezpieczne w takich warunkach może być wyprzedzanie innych pojazdów oraz szybka jazda, która często przy słabej widoczności kończy się wypadnięciem z drogi.

Dlatego przy każdej okazji policjanci zwracają się do wszystkich kierujących o ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do panujących warunków atmosferycznych. Pamiętajmy, że gwałtowne zmiany temperatur w okresie przejściowym mogą powodować dekoncentrację, dlatego zanim rozpoczniemy manewr wyprzedzania, omijania czy zmiany pasa bądź kierunku ruchu, upewnijmy się, że mamy dobrą widoczność, a swoim manewrem nie spowodujemy zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Szczególną ostrożność zachowajmy w rejonach przejść dla pieszych, a jeśli z jakiegoś względu mamy utrudnioną widoczność, zdejmijmy nogę z gazu.