Uwaga na leśne zwierzęta na drodze - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Lidzbarku Warmińskim

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na leśne zwierzęta na drodze

Jesień to wymagający czas dla kierujących. Pogoda im nie sprzyja, coraz częściej jest ponuro i mgliście, na drogach pojawia się więcej liści, a jak by tego było mało, o tej porze roku leśne zwierzęta na drodze też nie są rzadkością. W pobliżu obszarów leśnych, najczęściej w porze wieczorowo - nocnej zwierzęta wybiegają z lasów i pól wprost pod nadjeżdżające pojazdy. Kierujący samochodami w wyniku uderzenia w łosia, sarnę lub dzika najczęściej kończą jazdę w rowach lub na przydrożnych drzewach.

Powiat lidzbarski obfituje w tereny zalesione i jak co roku z nadejściem jesieni policjanci częściej odnotowują sygnały od kierujących, którzy mieli „spotkanie” z leśną zwierzyną. Do jednego z takich zdarzeń doszło wczoraj (09.10.18) po godzinie 6:00. Na trasie Orneta – Dobre Miasto, gdzie pojazd m-ki Ford Transit na olsztyńskich nr rejestracyjnych uderzył w przebiegającą przez jezdnię sarnę. W wyniku zderzenia poważnie został uszkodzony samochód . Na szczęście kierujący nie odniósł żadnych obrażeń.

Policjanci apelują aby nie ignorować znaków ostrzegających o możliwości napotkania dzikich zwierząt na drodze. Zderzenie pojazdu ze zwierzyną może być tragiczne w skutkach zarówno dla niej jak i dla podróżujących samochodem.

Zasady bezpieczeństwa

Podróżując drogami leśnymi, warto stosować zasadę ograniczonego zaufania. Zarządcy dróg ustawiają znaki ostrzegające o zwierzynie w miejscach, gdzie jej ruch jest intensywny. Pamiętajmy jednak, że zwierzęta te znaki nie obowiązują i same wybierają drogi, którymi się poruszają. Wiele osób przemieszcza się nocą, ceniąc sobie mniejszy ruch na drodze. Jednak na terenach leśnych, ruch zwierząt o tej porze zdecydowanie się zwiększa. Weźmy to pod uwagę.

Co zrobić, gdy dojdzie do wypadku?

Podobnie jak w przypadku każdego innego zdarzenia drogowego, powinniśmy zabezpieczyć miejsce takiego wypadku. Należy w odpowiedni sposób ustawić trójkąt ostrzegawczy oraz włączyć światła awaryjne, zwracając tym samym uwagę innych kierowców. Dopiero wtedy będziemy mogli bezpiecznie poprosić o pomoc, gdy zajdzie taka potrzeba. W kolejnym kroku powinniśmy wezwać Policję.
Jeśli w pobliżu jest ranne zwierzę, możemy mu pomóc, pod warunkiem, że czujemy się bezpieczni. Pamiętajmy, że zwierzę po wypadku będzie w szoku, przez co może być agresywne. Nie powinniśmy również rannego albo martwego zwierzęcia zabierać.
Na drodze najważniejsze jest skupienie i rozwaga kierowcy. Prędkość dostosowujemy nie tylko do warunków atmosferycznych, ale przede wszystkim do warunków panujących na drodze.