Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Życie jest piękne. Noś odblaski

Nieważne czy jesteś mały czy duży, nieważne ile masz lat, czy jesteś kobietą, dziewczynką, chłopcem czy mężczyzną. Dla każdego z nas życie stanowi najcenniejszą wartość. Dlaczego? Bo życie jest piękne. I warto o nie dbać. Jesienią i zimą odblaski mogą uratować życie. O sile małego światełka policjanci przypominali już wiele razy. Używanie elementów odblaskowych to obowiązek prawny. Brak odblasku poza obszarem zabudowanym po zmroku może kosztować więcej niż przysłowiowy mandat.

Można stracić coś najcenniejszego - własne, piękne życie. Policjanci ruchu drogowego po raz kolejny zwracają uwagę na konieczność używania elementów odblaskowych. Tym razem w  zupełnie innej formie.

Małe światełko wystarczy, by uniknąć tragedii

W ostatni weekend (05-06.12.2015) na drogach regionu doszło do kilku groźnych wypadków. Dwa z nich okazały się tragiczne w skutkach. W sobotę około godziny 17.00 na drodze krajowej numer 63 w miejscowości Kolonia Pozezdrze, poza obszarem zabudowanym, 51-letni kierowca osobowego volkswagena potrącił pieszego. Mężczyzna w wyniku ciężkich obrażeń ciała poniósł śmierć na miejscu. Ze wstępnych ustaleń wynika, że pieszy przemieszczał się nieprawidłową stroną drogi I nie posiadał elementów odblaskowych. Tego samego dnia - przed godziną 22.00 - kierujący peugeotem jadąc drogą DK16 w kierunku Gietrzwałdu, na prostym odcinku drogi najechał na tył jadącego w tym samym kierunku rowerzysty. 53-latek w wyniku poniesionych obrażeń zmarł. On także nie posiadał elementów odblaskowych.
Policjanci z Ostródy tylko w ciągu kilku ostatnich dni ujawnili blisko 30 osób, które po zmroku, poza terenem zabudowanym, poruszały się bez elementów odblaskowych, stwarzając ogromne zagrożenie przede wszystkim dla siebie.

Siła pozytywnego przekazu
Policjanci przy każdej okazji przypominają o tym jak ważna jest troska o własne bezpieczeństwo na drodze. Możnaby uznać, że każdy rozsądny człowiek zdaje sobie z tego sprawę. Niestety, zdarzają się wypadki, w których niechronieni uczestnicy tracą życie, bo ignorują podstawowe zasady poruszania się po drodze.

Jak mówi mł. insp. Robert Zalewski Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie :
- Postanowiliśmy zwrócić uwagę na ten problem w trochę przewrotny sposób - siłą pozytywnego, najprostszego przekazu. W ten sposób chcemy dotrzeć do świadomości ludzi.
 Policjanci postanowili przygotować krótki spot, który pokazuje, że dla każdego człowieka, bez względu na wiek, płeć czy wzrost, życie jest po prostu piękne. Nie warto narażać własnego życia. Trzeba o nie dbać wszelkimi możliwymi sposobami.

Spot powstał podczas I Nocnych Mistrzostw BRD, które odbyły się w Nidzicy. Policjanci drogówki wytłumaczyli ideę, która przyświecała pomysłowi. Okazało się, że proste, pozytywne przesłanie trafiło do bardzo wielu osób.  Chętnych  nie brakowało.

-  Podczas przygotowywania materiału filmowego wytworzyła się bardzo pozytywna atmosfera. Hasło „życie jest piękne” wielokrotnie powtarzane, wywoływało niesamowicie pozytywne uczucia. Uczestnicy przyznawali, że samo kilkukrotne powtórzenie tak pozytywnego przekazu wzbudza w nich dobre  emocje
- powiedział mł. insp. Robert Zalewski.
Bez wsparcia wszystkich osób, które zaangażowały się w przygotowanie materiału nie powstałby finalny spot. Chciałbym jak najserdeczniej podziękować wszystkim osobom, które zgodziły się nam w tym pomóc. Bez ich zaangażowania, ich dobrej woli, pozytywnej energii nie moglibyśmy tego zrealizować. Dziękuję mając nadzieję, że ich praca, poświęcony czas zaowocuje jasnym, czytelnym przekazem - podkreślił Naczelnik Zalewski.
Brak odblasku – konsekwencje
Polskie prawo od 31.08.2014 roku  stanowi, że  każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
Za niestosowanie się do  przepisów niechroniony uczestnik  może zostać ukarany mandatem do stu złotych. Ta kwota wydaje się dość niska w porównaniu do śmiertelnego ryzyka, jakie ponosi pieszy. Wydaje się też  bardzo wysoka w porównaniu  do ceny odblasku.  Każdy element odblaskowy wpływa na poprawę widoczności.

Blisko 1600 przypadków narażania życia
Od początku 2015 roku na Warmii i Mazurach policjanci odnotowali blisko1600 przypadków nie używania elementów odblaskowych przez niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy poruszali się w obszarze niezabudowanym. Blisko 950 z nich ukarano mandatem, 590 osób pouczono, skierowano także 61 wniosków o ukaranie do sądu. W ubiegłym sezonie policjanci drogówki oprócz  reagowania na łamanie prawa dawali pieszym odblaski. Tak jest też i w tym roku.

Styczniowe i listopadowe, poniedziałkowe popołudnie.. mniej wypadków, ale...

W ciągu  jedenastu miesięcy 2015  roku na drogach Warmii i Mazur doszło do 253 wypadków z udziałem pieszych, w których śmierć poniosły 24 osoby, 249 zostało rannych.. Ogółem biorąc odnotowano o ponad 40 wypadków mniej niż w analogicznym okresie  2014 roku, ale wciąż jest dużo do naprawienia.

Najtrudniejszy okres roku dla pieszych to niezmiennie czas od października do marca. Szybko zapadający zmrok, długie wieczory i często trudne warunki atmosferyczne sprawiają, że piesi mogą być praktycznie niewidoczni dla innych uczestników ruchu. W tym okresie najwięcej zdarzeń drogowych odnotowuje się w godzinach 16-19 czyli wtedy, kiedy na dworze jest już ciemno.
Sami piesi swoim nieostrożnym zachowaniem także mogą stać się sprawcami wypadków. W tym roku spowodowali 78 wypadków, w których śmierć poniosło 14 osób, a 66  zostało rannych.
- Życie jest piękne. Nie ryzykujmy utraty tego najcenniejszego daru. Nośmy odblaski
- podsumował mł. insp. Robert Zalewski.
To nie był nasz pierwszy raz
Warmińsko-mazurscy policjanci od lat zachęcają mieszkańców do noszenia odblasków.  "Nowy trend w modzie! Bądź widoczny na drodze!" to tytuł kampanii, którą funkcjonariusze z regionu skierowali do pieszych jesienią 2009 roku. Jak podkreślali pomysłodawcy i realizatorzy "nie chcieliśmy straszyć widokiem krzyży, czy czarnych worków przy drogach. Naszym celem było zmniejszenie liczby potrąceń pieszych przez kierujących pojazdami, bo życie każdego jest cenne, wyjątkowe. Z odblaskiem, jak na wybiegu mody, każdy pieszy powinien czuć się wyjątkowo, jak model. A ze strony kierowców - drogowej publiczności, widoczny i kolorowy pieszy może liczyć wyłącznie na aplauz".
„Gwiazdy są najbardziej widoczne po zmroku”, to tytuł kampanii z 2010 roku. Tym razem działania policjantów wsparły gwiazdy – Iwona Pavlović, Norbi i Sylwester Czereszewski. Artyści i piłkarz bezinteresownie wystąpili w spotach promujących kampanię. Twórcy liczyli na to, że za przykładem gwiazd swoje bezpieczeństwo będą poprawiać piesi i rowerzyści.
W ubiegłym roku działania profilaktyczne policjantów pn. „Zabłyśnij” wsparło Koło Gospodyń „Szczęściary” ze wsi Szczęsne pod Olsztynem. „Szczęściary” to osiem energicznych kobiet w wieku dojrzałym. Od sześciu lat organizują festyny wiejskie i rodzinne. Zajmują się oprawą artystyczną imprez, tworząc autorskie programy. I to właśnie te aktywne seniorki promowały noszenie odblasków wśród seniorów. Specjalnie na tę okazję nagrały w studiu Radia Olsztyn „Odblaskową piosenkę”.
Dodatkowo w promocji działań poprawiających bezpieczeństwo osób starszych, policjantów wsparli znamienici ambasadorzy, znane osoby naszego regionu, które dzięki swojej działalności i autorytetowi cieszą się zaufaniem seniorów, jak chociażby pani Irena Burska Telesz aktorka Teatru Stefana Jaracza w Olsztynie, podziwiana za wiele ról, znana szerszej publiczności jako Pani Róża z serialu „Życie nad rozlewiskiem”. Seniorzy z regionu otrzymywali od policjantów odblaskowe torby na zakupy.