Aktualności

Rażąco przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym. Stracił prawo

Mandat, punkty karne oraz zatrzymane prawo jazdy to efekt przekroczenia prędkości o 59 km/h w obszarze zabudowanym. Kierowca tłumaczył, że się spieszył. Policjanci nie mieli dla niego taryfy ulgowej.

Wczoraj (22.01.20) lidzbarscy policjanci ruchu drogowego dbając o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, kontrolowali m.in. prędkość, z jaka poruszają się kierujący. Kilka minut przed godziną 20.00 funkcjonariusze wydali sygnał do zatrzymania się do kontroli drogowej kierującemu volkswagenem. Mężczyzna jechał z prędkością 109 km/h przy ograniczeniu prędkości 50 km/h, jaka obowiązuje na odcinku drogi W507 w m. Henrykowo.

Mieszkaniec powiatu braniewskiego próbował tłumaczyć policjantom, że się spieszył. Za popełnione wykroczenie mężczyzna został ukarany mandatem i 10 pkt karnymi. 28-latek na najbliższe 3 miesiące stracił też prawo jazdy.

Policjanci proszą kierujących o rozwagę i stosowanie się do zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pamiętajmy! Bezpieczna prędkość to prędkość dostosowana do panujących warunków tj. natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, pogody, stanu nawierzchni i własnych umiejętności.

Wraz ze wzrostem prędkości panowanie nad pojazdem staje się coraz trudniejsze. Wydłuża się droga hamowania, a jednocześnie skraca się czas niezbędny na odpowiednią reakcję, zarówno ze strony kierującego, jak i innych uczestników ruchu.

Pamiętajmy, że im większa prędkość pojazdu tym:

  • gorsze postrzeganie otoczenia przez kierowców i ograniczony odbiór informacji,
  • mniejsza przyczepności opon do nawierzchni,
  • dużo większa energia zderzenia z innym pojazdem lub stałą przeszkodą i tragiczniejsze skutki dla kierowcy, pasażerów oraz osób postronnych.

Kierujący, którzy nagminnie przekraczają dozwoloną prędkość z reguły uważają, że ich refleks i umiejętność panowania nad pojazdem pozwolą uniknąć wypadku. Do tego dochodzi zbytnia wiara w systemy bezpieczeństwa samochodu (ABS-y, kurtyny powietrzne, itp.). Jednak nawet najlepsze zabezpieczenia nie chronią przed konsekwencjami wypadku, którego przyczyną jest uderzenie ze znaczną prędkością w przeszkodę lub inny pojazd. Ofiarami takich wypadków są nie tylko kierujący pojazdami i pasażerowie, ale także piesi i rowerzyści!

 

Powrót na górę strony