Aktualności

Ujęcie obywatelskie kierującego z promilami i z sądowym zakazem

Postawą godną naśladowania wykazał się mieszkaniec miasta, który widząc niepokojącą sytuację uniemożliwił mężczyźnie dalszą podróż swoim autem. Dzięki temu, 47-latek z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów i z ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie został wyeliminowany z ruchu. Policjanci odnotowują coraz więcej takich zgłoszeń. To pokazuje, że wśród mieszkańców powiatu nie ma przyzwolenia na tak lekceważące zachowanie.

Każdy sposób jest dobry, by powstrzymać osobę, która chce wsiąść za kierownicę łamiąc przy tym przepisy prawa. Czasami wystarczy jeden telefon. Reagując pokazujemy, że nie dajemy cichego przyzwolenia sąsiadowi, znajomemu czy zupełnie obcej osobie na zachowanie niezgodne z prawem. Niektórzy użytkownicy drogi lekceważąc wyroki sądu, czuja się bezkarni i wciąż nie zdają sobie sprawy, że są zagrożeniem nie tylko dla siebie ale przede wszystkim dla innych użytkowników ruchu pieszego czy kołowego.

Cieszy fakt, że nie tylko policjanci pracują na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa w ruchu, ale również obywatele, którzy coraz częściej widząc podejrzane manewry kierowców, informują o tym funkcjonariuszy. To właśnie dzięki takiej reakcji jednego z kierowców, policjanci z lidzbarskiej komendy zatrzymali 47-latka.

Wczoraj (08.10.19) przed godziną 11.00 na numer alarmowy zadzwonił mieszkaniec miasta z informacją, że ujął najprawdopodobniej nietrzeźwego kierującego. Na miejsce natychmiast został skierowany lidzbarski patrol interwencyjny. Z relacji zgłaszającego wynikało, że zauważył jak przed sklepem parkuje osobowym audi mężczyzna. Rozmówca zwrócił uwagę na chwiejny krok kierującego. Po chwili kiedy wszedł on do sklepu zgłaszający wyczuł od niego silny zapach alkoholu. Mężczyzna ten po uiszczeniu w kasie rachunku za zakupiony alkohol, ponownie wsiadł do auta i próbował kontynuować swoją podróż. Widząc całą sytuację mieszkaniec miasta błyskawicznie zareagował i wyciągnął kierującemu kluczyki ze stacyjki, powiadamiając jednocześnie policję.

Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości 47-latka wykazało w jego organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach mundurowi ustalili, że mieszkaniec Lidzbarka Warmińskiego posiada sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. W przeszłości mężczyzna był zatrzymywany przez mundurowych za jazdę „na podwójnym gazie”.

Prowadzenie samochodu lub roweru pomimo orzeczonego zakazu prowadzenia tych pojazdów jest przestępstwem. Osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się takiego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Dziękujemy świadkowi za właściwą postawę - to pokazuje, że bezpieczeństwo jest naszą wspólną sprawą, reagując na takie zagrożenia możemy uratować komuś życie.

Powrót na górę strony