Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zmienne warunki pogodowe. Zachowajmy ostrożność na drogach!

Zmienna pogoda z opadami śniegu lub deszczu nie ułatwia jazdy, zwłaszcza rano i wieczorem, kiedy temperatura waha się w okolicach zera. Nagłe opady śniegu, śliska nawierzchnia lub brak umiejętności jazdy w takich warunkach powodują, że na dochodzi do licznych zdarzeń drogowych. Na warunki atmosferyczne nie mamy wpływu, ale poprzez przestrzeganie zasad, technik kierowania pojazdami, odpowiedzialne zachowanie i wyposażenie naszego pojazdu możemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze.

Wraz ze zmianą pogody, na drogach jest coraz bardziej niebezpiecznie - nie tylko dla kierujących pojazdami, ale również dla pieszych. Jest to czas, kiedy prawdopodobieństwo występowania zdarzeń drogowych wzrasta kilkakrotnie. Pogarszające się warunki drogowe: występowanie mgły, opadów deszczu, czy śniegu, śliska nawierzchnia i niska temperatura, znacznie wydłużają drogę hamowania, co przy dużym natężeniu ruchu na naszych drogach wpływa negatywnie na bezpieczeństwo użytkowników dróg. Pamiętajmy, że padający śnieg lub śnieg z deszczem oraz przymrozki sprawiają, że droga jest śliska. Czas hamowania auta znacznie się wtedy wydłuża i nietrudno o kolizję czy potrącenie.  Na warunki atmosferyczne nie mamy niestety żadnego wpływu, ale  poprzez przestrzeganie  zasad ruchu drogowego, technik kierowania pojazdami, odpowiedzialne  zachowanie, a także odpowiednie wyposażenie naszego pojazdu możemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Dostosujmy  więc prędkość do warunków panujących na drodze.

Warto też zmienić opony na zimowe - z pewnością wpłynie to na nasze bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Jak pokazują ostatnie dni, w naszym powiecie wystąpiły już pierwsze opady śniegu i w wielu przypadkach zimowe opony wydają się absolutną koniecznością. Ponadto kierowca powinien mieć zapewnione odpowiednie pole widzenia. Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być szyby oraz  lusterka. Zabrudzone i oblepione błotem czy śniegiem nie może być także oświetlenie zewnętrzne pojazdu oraz tablice rejestracyjne.

 

Kierowco pamiętaj :

  • zwróć uwagę, aby szyby nie były zaparowane, a widoczność z wnętrza pojazdu nie była utrudniona,
  • zaplanuj swoją podróż - w przypadku złych warunków atmosferycznych wyjedź 10 minut wcześniej. W przypadku ewentualnych utrudnień w ruchu rodzi to niepotrzebny stres, a w konsekwencji może prowadzić do agresji,
  • pamiętaj o tym, że zawsze w razie pojawiających się opadów atmosferycznych należy zmniejszyć prędkość,
  • przy niskich temperaturach nawierzchnia jezdni przymarza. Unikaj wtedy gwałtownych manewrów i ostrego hamowania.
  • zwróć szczególną uwagę na pieszych, którzy w tym okresie są mniej widoczni