Aktualności

Niebezpieczne znaleziska z czasów II wojny światowej

Dwa granaty moździerzowe pochodzące z czasów II wojny światowej zostały znalezione podczas prac polowych na terenie gospodarstwa w gminie Lidzbark Warmiński. W akcji brali udział policyjny pirotechnik i policjanci, którzy zabezpieczali teren. Niebezpieczne znalezisko zostało zabrane i zneutralizowane przez saperów z Jednostki Wojskowej z Lidzbarka Warmińskiego.

Niebezpieczne znalezisko zostało wykopane przez właściciela gospodarstwa podczas prac polowych. Na miejscu policjant z przeszkoleniem minersko-pirotechnicznym potwierdził, że znaleziony przedmiot to granat moździerzowy kal. 82 mm, produkcji niemieckiej, pochodzący z okresu II wojny światowej. O zgłoszeniu natychmiast został powiadomiony patrol saperski z Lidzbarka Warmińskiego i podjęto działania zabezpieczenia miejsca znaleziska.

Podczas sprawdzania terenu miejsca zdarzenia saperzy znaleźli kolejny granat moździerzowy.

Oba pociski zostały zabezpieczone i zneutralizowane przez saperów.

Czy wiesz co należy zrobić, gdy znajdziesz niewybuch?

W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału nie należy go odkopywać, dotykać, oglądać czy przenosić w inne miejsce a także kategorycznie nie wolno wrzucać go do ognia, stawu, jeziora czy rowu. Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom, np. Policji.

Informując o niebezpiecznym znalezisku należy precyzyjnie określić miejsce odnalezienia, określić co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość, podać telefon lub adres kontaktowy do osoby informującej o znalezisku.

Niewłaściwe postępowanie z niewypałem czy niewybuchem, które wynika z braku świadomości o niebezpieczeństwie które powoduje oraz brak jakichkolwiek środków ostrożności podczas kontaktu z wojskowym znaleziskiem sprawia, że wojna, która tak naprawdę dobiegła końca, wciąż zbiera ofiary

Policjanci podkreślają, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych.

W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić Policję, która potwierdzi, czy mamy do czynienia rzeczywiście z niewybuchem, a następnie zawiadomi o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczy miejsce do czasu ich przybycia.
Powiadamiając funkcjonariuszy istotne jest, aby przekazać im wiedzę na temat:

  1. miejsca odnalezienia niewybuchu

  2. znalezionego przedmiotu (opisać słownie co widzimy, uwzględniając ilość i wielkość znaleziska)

  3. danych personalnych osoby zgłaszającej


 

Powrót na górę strony