Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci rozpoczynają akcję „Bezpieczna droga do szkoły”

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego policjanci ruszają z akcją „Bezpieczna droga do szkoły”. Na drogach zwiększa się ruch pojazdów, jest także więcej osób pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkół. Policyjna akcja to również działania edukacyjne mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.

Od 4 września br. rusza policyjna akcja  adresowana do dzieci, rodziców i nauczycieli „Bezpieczna droga do szkoły”.  Policjanci ruchu drogowego, dzielnicowi i policjanci patrolowo – interwencyjni będą pełnić dyżury w obrębie szkół i  przedszkoli ze szczególnym uwzględnieniem przejść dla pieszych. W ramach działań funkcjonariusze sprawdzają przestrzeganie zasad i przepisów ruchu drogowego przez wszystkich użytkowników drogi. Ponadto policjanci w trakcie spotkań z przedszkolakami i pierwszoklasistami przypomną podstawowe zasady ruchu drogowego.

Należy pamiętać, że poza policjantami i nauczycielem, to rodzicie i opiekunowie odpowiadają za swoje pociechy. Systematyczne rozmowy z dziećmi na temat zasad poruszania się po drodze, a przede wszystkim poprzez dawanie dobrego przykładu swoim zachowaniem, będą z pewnością miały wpływ na kształtowanie odpowiednich postaw i zachowań najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych.

W trakcie prowadzonych działań policjanci ruchu drogowego będą kontrolować gimbusy, a więc autobusy dowożące dzieci do szkół. Funkcjonariusze sprawdzą stan techniczny tych pojazdów, wyposażenie oraz uprawnienia kierujących.. Kontrolowane są też pojazdy osobowe, a zwłaszcza to w jaki sposób rodzice dowożą dzieci do szkół, czy stosowane są foteliki oraz pasy bezpieczeństwa. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni. Nie zapominajmy też o noszeniu odblasków, które są ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo. Element odblaskowy w jakiejkolwiek formie zapewni dziecku widoczność podczas nadchodzących jesiennych i zimowych dni.