Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uciekał pojazdem przed policjantami. Zatrzymany, poddał się dobrowolnej karze

Od 1 czerwca br. niezatrzymanie się do kontroli jest przestępstwem. Kierowca uciekający przed policją musi liczyć się z karą do 5 lat więzienia. Na uciekinierów sąd będzie też nakładał bezwzględny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów na okres od roku do 15 lat. W dalszym ciągu kierujący, którzy zdecydują się prowadzić pojazd pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie, nie mogą liczyć na pobłażanie policjantów.

Do zdarzenia doszło 27 czerwca br. Wówczas policjanci patrolowo – interwencyjni, około godziny 23:00 zauważyli na ulicy Hożej, kierującego volkswagenem na olsztyńskich nr rejestracyjnych, który nie zastosował się do znaku STOP. Mundurowi za pomocą sygnałów świetlnych oraz dźwiękowych dali kierującemu polecenie zatrzymania się. Kierujący pojazdem gwałtownie przyspieszył i rozpoczął ucieczkę ulicami miasta w kierunku m. Kiwity. Uciekinier nie reagował na polecenia stróżów prawa, ignorował przepisy ruchu drogowego, niejednokrotnie zmuszając innych uczestników ruchu do zjechania na pobocze. Po kilkunastu minutach kierujący  porzucił golfa na terenie pól uprawnych w gminie Kiwity. W międzyczasie policjanci za pośrednictwem dyżurnego jednostki ustalili właściciela pojazdu.
Podczas wykonywania czynności, funkcjonariusze ustalili, że 20-letni mieszkaniec gminy Kiwity przewoził w swoim pojeździe dwoje pasażerów. 20-latek przyznał się do nie zatrzymania do kontroli drogowej. Nie potrafił też logicznie wytłumaczyć swojego zachowania.
20-latek poddał się dobrowolnej karze 1,5 roku ograniczenia wolności polegającej na nieodpłatnej pracy na cele społeczne oraz 5-letniego zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi.
Od 1 czerwca 2017 r. weszły w życie  nowe przepisy, które regulują nie zatrzymanie się do kontroli drogowej  traktując zachowanie takich kierowców jak przestępstwo. Każdemu kierowcy, który uciekać będzie przed policją grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Oprócz tego uciekinier musi liczyć się z tym, że straci prawo jazdy nawet na 15 lat.