Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Lidzbarscy policjanci podsumowują ferie

Podczas dwutygodniowej przerwy w nauce, policjanci prowadzili akcję "Bezpieczne Ferie 2017". Jak co roku funkcjonariusze czuwali nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego sprawdzając m.in. trzeźwość kierujących, prędkość oraz stan techniczny pojazdów osobowych i autokarów w naszym powiecie.

Ferie w naszym województwie dobiegły końca. Lidzbarscy funkcjonariusze wstępnie podsumowali te dwa tygodnie. Prowadząc akcję "Bezpieczne Ferie" policjanci jeszcze przed feriami przeprowadzili 37 spotkań z dziećmi i ich rodzicami ucząc  jak  bezpiecznie spędzać czas wolny. Rozmawiali z nimi o bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz bezpiecznych zabawach w domu podczas nieobecności rodziców.
Głównym celem działań "Bezpieczne Ferie" było zapewnienie bezpieczeństwa na drogach, zarówno dla mieszkańców powiatu lidzbarskiego jak i odwiedzajacych nasz region gości. Lidzbarscy policjanci skontrolowali ponad pół tysiaca pojazdów. Zatrzymano 8 praw jazdy i 19 dowodów rejestracyjnych. Na kierujących rażąco naruszających przepisy ruchu drogowego funkcjonariusze nałożyli 244 mandaty karne w tym m.in. w liczbie 107 za przekroczenie dozwolonej prędkości i 54 mandaty za niekorzystanie podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa i przewożenie dzieci bez fotelików ochronnych. Za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego wobec sprawców wykroczeń policjanci skierowali w 3 przypadkach wnioski o ukaranie do właściwego miejscowo sądu oraz zastosowali 10 środków karnych w postaci pouczeń.
Policjanci ujawnili i udaremnili dalszą jazdę 3 nietrzeźwym kierującym. W pierwszym przypadku mieszkaniec miasta mając ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie wsiadł na motorower i uderzył w opla astrę. Pijany 41-latek jechał bez uprawnień, kasku ochronnego i świateł. Dodatkowo mężczyzna przewoził pijanego pasażera.  W kolejnym przypadku patrol ruchu drogowego na ulicy Bartoszyckiej zatrzymal do kontroli drogowej 36-latka kierujacego audi. Badanie stanu trzeźwosci mieszkańca gminy wykazało blisko promil alkoholu w organizmie. Do ujawnienia przez policjantów kolejnego nietrzeźwego kierujacego doszo w m. Markajmy. Tam policjanci zauważyli kierowcę nissana almery, który co chwila zjeżdżał na przeciwległy pas ruchu. Badanie stanu trzeźwosci mieszkańca powiatu olsztyńskiego wykazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie.
W trakcie dwutygodniowego odpoczynku na drogach powiatu doszło też do 1 wypadku drogowego, gdzie w okolicach term warmińskich na krajowej 51 osobowy volkswagen zderzył się z ciężarowym volvo.
Funkcjonariusze jak co roku czuwali także nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego, sprawdzając m.in.  stan techniczny autokarów. Podczas  przeprowadzonych 6 kontroli autobusów funkcjonariusze nie stwierdzili nieprawidłowości.
Podczas ferii policjanci ujawnili 2 nieletnich spożywających alkohol. 17-latkowie – mieszkańcy Dobrego Miasta i Górowa Iławeckiego pili piwo na jednej z ulic miasta. W związku z przejawem demoralizacji funkcjonariusze wobec nieletnich sporządzili informację do sądu rodzinnego. W tej sprawie funkcjonariusze ustalają również osobę, która udostępniła 17-latkom alkohol.