Aktualności

Kampania „Biała Wstążka” – symbol sprzeciwu wobec przemocy

W sali Urzędu Miejskiego w Ornecie zorganizowano konferencję w ramach akcji „Biała Wstążka”. Kampania „Biała Wstążka” to największa na świecie kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Jest ona prowadzona w ponad 55 krajach i ma na celu rozpoczęcie dyskusji na temat przemocy wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania.

Konferencja była połączona z wykładem podkom. Joanny Radek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie oraz wykładem psychologa p. Bernadety Jabłońskiej
Akcja jest wynikiem wydarzenia z 6 grudnia 1989 roku, kiedy w Montrealu mężczyzna zamordował na politechnice 14 kobiet a 13 ranił, twierdząc, że sam nie skończył studiów technicznych, ponieważ to dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni. Dwa lata później, w 1991 roku, kanadyjscy mężczyźni postanowili, że włączą się w akcję walki z przemocą wobec kobiet; jako symbol tej akcji wybrali białą wstążkę, znak niewinności, mówiący o tym, że "my, mężczyźni, sami nie będziemy sprawcami przemocy i będziemy przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy: fizycznej, psychicznej i seksualnej stosowanej wobec kobiet". W przeciągu zaledwie sześciu tygodni 100 000 mężczyzn w Kanadzie założyło białą wstążkę, podczas gdy wielu innych podjęło debatę na temat przemocy wobec kobiet.
W ramach kampanii, która odbyła się w miniony piątek (02.12.16) w sali Urzędu Miejskiego w Ornecie, przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie podkom. Joanna Radek przedstawiła dla licznie zgromadzonych gości szkolenie z zakresu „Przeciwdziałania przemocy w rodzinie” oraz „Procedury Niebieskiej Karty”. Policjantka wytłumaczyła zasadę działania jednej z form pomocy ofiarom przemocy, którą jest procedura Niebieskiej Karty. Wszcząć ją może policja, przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty lub ochrony zdrowia. Na przykładzie powiatu lidzbarskiego została omówiona także statystyka dotycząca stosowanej przemocy oraz jej ofiar.
Kolejnym etapem konferencji był wykład wygłoszony przez panią Bernadetę Jabłońską, psychologa i specjalistę terapii psychoseksualnej na temat przyczyn przemocy, jej rodzajów i etapów. Jak podkreślała prelegentka przemoc może dotknąć każdą kobietę  – bez względu na status społeczny, wiek i wykształcenie. Skrzywdzone i pobite ofiary często zmagają się nie tylko z problemami zdrowotnymi, ale również z zaburzeniami psychicznymi, stresem oraz depresją. Bywa, że bite kobiety latami ukrywają swoją tragedię i dopiero strach przed utratą zdrowia i życia powoduje, że zwracają się o pomoc do policji i innych instytucji.
Kampania Biała Wstążka skierowana jest do mężczyzn. Ideą kampanii jest zwrócenie uwagi na przemoc wobec kobiet i promowanie wzorca mężczyzny, który nie krzywdzi, a chroni. Dlatego jeśli jesteś ofiarą przemocy w rodzinie pamiętaj, że sprawca każdego rodzaju przemocy powinien być pociągnięty do odpowiedzialności karnej!

 

Powrót na górę strony