Aktualności

Nie dała się oszukać „na wnuczka”!

Oszuści wciąż próbują wyłudzać oszczędności osób starszych metodą „na wnuczka”. W większości spotykają się z wyraźną odmową potencjalnych ofiar. Tak było też i wczoraj w Lidzbarku Warmińskim. 74-latka nie uwierzyła w historię opowiadaną przez osobę dzwoniącą, a o całej sprawie poinformowała rodzinę i policję.

Wczoraj po południu do 74-letniej mieszkanki Lidzbarka Warmińskiego zadzwonił telefon. Mężczyzna podając się za syna poprosił o pilne przekazanie 34 tysięcy złotych.  Pieniądze były mu potrzebne na pokrycie kosztów wypadku, który miał rzekomo spowodować. Po chwili z kobietą skontaktował się mężczyzna podający się za policjanta z Bartoszyc i potwierdził tę informację. Mężczyzna ten posługiwał się imionami syna mężczyzny i jego żony. W dalszej rozmowie rozmówca poprosił pokrzywdzoną o imiona wnuków i męża oraz ich daty urodzenia, wypytywał też o lokalizację najbliższego banku.

Czujna 74-latka zerwała połączenie telefoniczne z mężczyzną podającym się za policjanta i zadzwoniła z telefonu komórkowego do swojego wnuka, żeby sprawdzić czy wie co się stało z jego ojcem. Po krótkiej rozmowie kobieta zorientowała się, że mogła paść ofiarą oszusta.

Podający się za policjanta mężczyzna zadzwonił ponownie. Wywierając presję czasu na kobiecie chciał by ta jak najszybciej przekazała mu pieniądze. Kiedy dowiedział się od mieszkanki miasta, że rozmawiała już z synem, oszust natychmiast zerwał połączenie.

Pamiętajmy, że  zasada „ograniczonego zaufania”  w tego typu sytuacjach jest jedyną szansą byśmy nie stali się ofiarą oszustów. Niespodziewane telefony z prośbą o natychmiastową pomoc finansową od wnuków, kuzynów czy innych członków naszej rodziny każdorazowo powinny być potwierdzane u proszących o pomoc krewnych. Pamiętajmy też, że telefoniczne podszywania się oszustów za urzędników państwowych, w tym również policjantów jest celowym działaniem przestępców, którzy w ten sposób chcą zapewnić o swojej wiarygodności i wzbudzić zaufanie.

W przypadku prośby o nagłą pożyczkę, zawsze należy:

- skontaktować się osobiście z osobą, podającą się za naszego krewnego;

- nigdy nie ulegać presji czasu, którą wywierają oszuści;

- potwierdzić informację  u innych członków naszej rodziny;

Powrót na górę strony